Sağlık

Doğurganlık Tedavilesinde Eşinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Hayatımızın en heyecanlı ve güzel zaman dilimlerinden biri aile kurmak ve çocuk sahibi olmaktır. Fakat bazı sebeplerden dolayı çocuk sahibi olunamayabilir. Bu durumlarda aşılama ve tüp bebek gibi “yardımcı üreme teknikleri” denilen  doğurganlık tedavileri ile çocuk sahibi olunabilir. Fakat bu tedavi süreci bazen oldukça stresli geçer. Bu durumda eşinize yardımcı olmanız gerekebilir. Doğurganlık Tedavileri Sırasında Eşinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz? Neyse ki yapabileceğiniz çok şey var.

Doğurganlık tedavileri neden streslidir?

Doğurganlık tedavisiÇocuk olmamasının nedenine göre doğurganlık tedavileri zaman alıcı ve bazen rahatsızlık verecek şekilde cerrahi işlemleri içerir. Mesela erkeğe cerrahi işlemler uygulaması gerekebilir.

Özellikle kadınlar için durum daha streslidir, çünkü ailenin çocuk sahibi olamamasının nedeni kadına bağlı olmasa dahi tedavinin her aşamasında birçok ilaç, görüntüleme yöntemi ve cerrahi işleme maruz kalırlar. Vücudunuzun normal hormonsal dengesi dışarıdan verilen ilaçlar ile tamamen rutin dışına çıkar –ki bu tedaviden sonuç almak için gereklidir- buda kadında farklı fizyolojik ve psikolojik durumları ortaya çıkarır. Sık sık vajinal ultrason yapılması gibi işlemler, hergün ilaç alımı vb. gibi durumlarda stres oluşturur.

Ve tabi doğurganlık tedavisi bazı durumlarda aile bütçesini zorlayacak düzeyde masraflı da olabilir. Bir umut ve hayal kırıklığı döngüsü içinde tedavinize devam etmeniz gerekebilir.

Tüm bu stresli durumların ilişkinize ciddi bir etkisi olabilir. Görmezden gelinmesi kolay olan küçük problemler büyütülebilir. Peki, nasıl bir fark yaratabilirsiniz?

Eşinizi desteklemek için ipuçları

Doğurganlık tedavisi esnasında genelde eşler birbirlerine destek olmak isterler ancak genellikle nasıl yapacaklarını bilmeyebilirler.

İşte ipuçları:

  1. Doğurganlık tedavisiGünlük sıkıntıları azaltın: Günlük stresler küçük görünebilir, ancak uzun dönemde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Çocuk bakımı için (zaten çocuğunuz varsa ) veya temizlik için ekstra yardım alın. Sabah kahvaltısı veya akşam yemeği yetişmedi diye kendinizi strese sokmayın. Bırakın eviniz birkaç gün dağınık kalsın!
  2. Yakın bir arkadaşınıza dayanın: Eşler olarak birbirinize güvenmeniz ve birbirinizi desteklemeniz gerekiyor, ancak dışarıdan da desteğe ihtiyacınız var. Her bir partnerin eşi dışında güvenilir bir iki kişiye güvenmesi önerilir. Dertlerinizi paylaşacağınız bir sırdaşınız, her iki eş için de baskıyı azaltmaya yardımcı olur.
  1. Meraklı veya istilacı kişilere karşı set koyun: Sırdaşınız olan arkadaşınız dışında etrafınızda çok meraklı, her şeyi didikleyen kişilere karşı ise en azından tedavi süresince bir set koyun. Bir çift olarak ne kadar ve kimlerle bilgi paylaşacağınızı değerlendirin. İstemiyorsanız aile üyelerine bile detayları açıklamak zorunda değilsiniz.
  2. Çocuklu çiftlerden kaçınmayın: Çocuğunuzun olmaması sizi çocuklu ailelerden uzaklaştırmasın. Bu uzun vadede duygusal sıkıntınızı artırır. Kendinizi bu ailelerden yalıtmanız eninde sonunda esnekliğinizi azaltacaktır. Unutmayın herkes kendi kaderini yaşıyor!
  3. Tedavinin seyri üzerinde birlikte çalışın: Tedavinin tüm aşamalarında ve yapacağınız masraflarda hep birlikte karar verin. Mesela ikametgâh adresinizin dışında bir merkezde tedavi olacaksanız kalacağınız oteli birlikte kararlaştırın. Karşınıza çıkacak engeller karşısında esnek olun.
  4. Farklı Fikirlere karşı anlayışlı olun: Eşler bazen farklı konularda farklı düşünceye sahip olabilirler. Biri duygusal ve iyimser olabilirken, diğeri gerçekçi ve mantıksal düşünebilir. Bu farklılıkların üstesinden bazen geri adım atarak gelin. Unutmayın “sen bilirsin diyince kavga olmazmış”!
  5. Molalar vererek kendinize zaman ayırın: Hem bireysel hem de çift olarak molalar verin. Mesela bugün tek başınıza bir arkadaşınızla vakit geçirin. Unutmayın; destekleyici olmak 7/24 beraber olmayı gerektirmez. Bilakis mola vererek hem kendinizi hem de eşinizi rahatlatabilirsiniz.

Çocuk sahibi olmak için yapılan tedaviler kolay değildir, ancak gerekli adımları atarak hem ilişkinizi güçlü ve sağlıklı tutabilir hem de bu süreci başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Sizi bir araya getiren maddi ve manevi bağı unutmayın. Güçlü bir bütün oluşturmak için her bir partner güçlü yönlerini ortaya koyarak tam bir uyum sağlayabilir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close