Beslenme

Dört ve Beş Aylık Bebeklerde Beslenme

Dört Aylık Bebeklerde Beslenme

Yukarıda anlatılanlar tam olarak bebeğe verilirse, dördüncü ayın sonuna kadar katı besinlerin verilmesi gerekmez. Bebeği beslemedeki ilk kural, her yeni başlanan besinden ilkin küçük miktarlarda verilmelidir. Yarım çay kaşığı ölçüsünde vermek ve her verişte yarım çay kaşığı daha artırmak gerekir. Bu arada bebeğin bu besine duyduğu isteğe de önem veriniz.

Eğer bir besin dokunuyorsa, ilkin az verildiği için zararı da az olur. Yeni listeye konan besinlerin azar azar verilmesi, onların tat ve yapısına da bebeğin alışmasını sağlar. Birden çok besin verilmesinin yol açacağı tiksinme de önlenmiş olur. Bebekler çoğu kez katı bir besini ilk verilişinde dışarı tükürürler. Bu tepkinin nedeni, sevmemek değil. Yapısını yabancı bulmaktır. Bu durumda yavaşça yeniden bebeğin ağzına konabilir. Ve katı yiyeceklerle beslemeye birkaç hafta sonra başlanabilir.

Dördüncü ayın sonunda, kepekli ekmek ya da sütte az pişmiş yulaf ezmesi özü verilebilir. Katı olarak pişmiş bir yumurta sarısı da, biraz süt ya da mama ile karıştırılarak yedirilir. Yumurta beyazı ve az pişmiş sarısı, genellikle iyi sindirilemez ve alerji yapabilir. Yeşil ve sarı renkli sebzeler, ezilerek ya da püre şeklinde, az pişmiş olarak verilir. Parçalayıcı bir mixer alınabilirse, bebeğin sebzelerini haşlamak sadece birkaç dakika alır.

Beş Aylık Bebeklerde Beslenme

Dört Aylık Bebeklerde Beslenme

Beşinci ayda meyve yedirilmeye başlanır. Çok olgun ve ezilmiş muz, çok küçük kıyılmış narenciyeler, buharda ısıtılmış ve rendelenmiş olgun erik ve elmalar, kayısı, şeftali gibi meyveler, dişleri olmayan bebeğe verilir.

Yeni doğmuş çocuklar için açıklanan ve her koşulda uygulanması gereken bu programa ek olarak, 5 aylık bir bebeğe aşağıdaki öğünler verilebilir.

SAAT DOKUZDA: Yulaf ezmesi mümkünse öğütülür ve bal, çiçektozu da katılarak, süt içinde 3-5 dakika piştikten sonra, yedirilir.

SAAT İKİDE: Beyaz peynir ve katı pişmiş yumurta sarısı, rendelenmiş ve az pişirilmiş havuç, karnabahar, ıspanak gibi bir sebze.

AKŞAMÜSTÜ ALTIDA: Ezilmiş muz ya da kayısı, elma ya da şeftali sosu, bir tahıl ezmesi ya da fırında pişmiş patates.

Beşinci Aydan Sonra Beslenme

Beşinci aydan sonra yeni yiyeceklere azar azar başlanır. Rafine «beyaz» şeker ve un verilmemelidir. Bence bebeğin beslenmesinde değişime uğramış yiyeceklere hiç yer vermemek gerekir. Bisküvi, grisini, makarna, pilâv, beyaz ekmek gibi rafine besinlerden kaçınmalıdır. Çocuk, yeni çıkmaya başlayan dişlerini, taze havuç, körpe lahana, tatlı biber ile çalıştırmalıdır. Altıncı ayda, tam buğdaydan yapılan ekmek parçaları verilebilir. Çocuğa sevdirmek ve zorlamamak koşuluyla, taze sebze ve meyveler, daha bol miktarda yedirilir. İyiye alıştığına inanıncaya dek, azar azar verilmelidir.

Bebek dokuz aylık olduktan sonra, evde hazırlanan her doğal besinden biraz verilmelidir ve sağlık kazandırıcı olmayan besinlerden kaçınmak gerekir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close