Büyük Komutanlar

Ferdinand Macellan Kimdir

Ferdinand Macellan Hayatı

Ferdinand Macellan, 1480’de Portekiz, Oporto’da doğdu. Ailesi, Portekiz soylularının bir üyesiydi ve genç Macellan, erken yaşta, kraliyet ailesinin hizmetinde bulundu. Portekiz kraliçesine bir yazman olarak hizmet vermeye başladığında sadece on iki yaşındaydı. Kraliçe Leonora’nın Lizbon’daki Yazman Okulu’nun (Portekiz başkenti) genç bir üyesi olarak Macellan, haritacılık (haritacılık), astronomi ve göksel navigasyon (gemiye nasıl yönlendirileceğini öğrenmek) gibi büyük ölçüde yardımcı olacak konuları öğrenmeye teşvik edildi.

Denizdeki ilk Faaliyetleri

Ferdinand MacellanFerdinand Macellan, filo ile 1505’te yelken açmak için Portekiz seferine katıldı. Doğu Afrika’ya gitti ve daha sonra Portekizliler, Mısır filosunun Arap Denizi’ndeki egemenliğini yok ettiği Diu savaşına katıldı. Günümüz Malezya’sında bulunan Malacca’ya iki kez gitmiş ve Portekiz limanının fethine (fetih eylemine) katılmıştır. Ayrıca Moluccas’ı (Endonezya’daki adaları, daha sonra Spice Adaları olarak adlandırdı) keşfetme misyonuna da gitmiş olabilir. Baharat ticareti, şu anda Avrupa ülkelerine büyük bir zenginlik getirdi ve aralarında Doğu Hint Adaları denilen, özellikle Güneydoğu Asya’da baharat bakımından zengin topraklar talep etmek için çok fazla rekabet vardı. Macellan 1513’te Kuzey Afrika’daki bir savaşta yaralandı. Ancak Portekiz’e yaptığı tüm hizmetler ona Portekiz Kralı’ndan az bir iyilik getirdi ve 1517’de İspanyol mahkemesine hizmetlerini sunmak için İspanya’ya gitti.

İspanya ve Portekiz’in ikisi de şu anda büyük güçlerdi. Amerika ve Doğu’nun yeni “keşfedilmiş” bölgelerini keşfetme hakları üzerinde büyük bir rekabet içinde bulundular. 1494’te Tordesillas Antlaşması, iki güç arasındaki dünyayı kutuptan kutba doğru yarıya böldü.

Ferdinand Macellan’ın Büyük Yolculuğu

İspanya Kralı V. Charles (1500–1558) Macellan’ın önerisini onayladı ve 20 Eylül 1519’da, Macellan Atlantik’e beş gemiden oluşan bir filoyu yönetmişti. Ne yazık ki, gemiler -San Antonio, Trinidad, Concepción, Victoria ve Santiago- sadece yelken açarak yolculuğa başlamışlardı. Ancak sorunlar hemen başlar; mürettebat, liderlerine tam olarak sadık değildi. Magellan ile kayınbiraderi Duarte Barbosa ve Santiago’nun sadık ve yetenekli komutanı João Serrão sefere devam eder. Brezilya’ya gelen filo, Güney Amerika sahilinde Patagonya denilen bölgedeki San Julián körfezine indi. 1520 Mart’tan Ağustos’a kadar orada kaldı. Bu süre zarfında sadece üst düzey liderlerin cezalandırıldığı bir isyan başlar. Ancak daha sonra, Santiago harap oldu ve onun mürettebatı diğer gemilere paylaştırıldı.

San Julián’dan ayrılırken, filo güneye doğru yola çıktı. 21 Ekim 1520’de, şimdi Magellan Boğazı (Güney Amerika’nın güney ucu ile Tierra del Fuego adası arasındaki su kanalı) denen yere girdi. Filo ihtiyatla ilerledi ve boğazı geçmek için bir ay geçti. Bu süre zarfında orijinal beş gemiden sadece üçü Pasifik’e 28 Kasım’da girdi. Pasifik’ten kuzeye doğru uzun bir yolculuk takip etti ve filo nihayet Guam’a 6 Mart 1521’de demir attı.

Macellan’ın Sonu

Daha sonra Magellan Filipinler’de Cebu’ya doğru yöneldi. Yerel bir hükümdarın lehine olmak için yerel bir savaşa dahil oldu ve 27 Nisan 1521’de savaşta öldürüldü. Kısa bir süre sonra Barbosa ve Serrão da öldürüldü. Juan Sebastián del Cano Victoria’ya komuta ederek 8 Eylül 1522’de Sevilla’ya ulaştı. Bu arada Trinidad Pasifik’ten Panama’ya geri gitmeye çalıştı. Moluccas’da mürettebat Portekizliler tarafından hapsedildi ve sadece dört adam daha sonra İspanya’ya döndü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close