Büyük Komutanlar

Hannibal Barca, Roma’nın En Büyük Düşmanı

Hannibal Barca, Sömürgecilik konusunda Yunanlılardan geri kalmayan Romalıların bir düşmanı nasıl dize getirdiği gözler önüne seriliyor. Sizin için bir araştırma yaparak bu yazıyı hazırladık. Keyifli okumalar.

Hannibal Barca Hayatı

Yunan tarihçiler, ismini Anníbas Bárkas olarak yazmışlardır.

Hannibal, Kuzey Afrika’da, Carthage’de (bugünkü Tunus) M.Ö. 247 yılında doğdu. Roma tarihinin yaşamı ile ilgili ana Latin kaynakları olan Polybius ve Livy, Hannibal’ın büyük Kartacalı general Hamilcar Barca’nın (Barca “şimşek” anlamına gelen) oğlu olduğunu yazmışlardır.

Birinci Punik Savaşı Hannibal Barca

Hannibal BarcaKartaca’nın M.Ö. 241’deki İlk Punik Savaşı’nda Romalıları yenmesinden sonra, Hamilcar, Carthage’ın servetini artırmaya çalışır.

Ancak Birinci Punik Savaşında Kartaca en önemli Akdeniz kolonisi olan Sicilya’yı kaybetti.

Genç yaşta Hannibal’i İspanya’ya (M.Ö. 237 civarında fethetmeye başladığı bir bölge) götürdü.

Orduya Alınışı

Hamilcar’ın MÖ 229’da ölümü ile damadı Hasdrubal, genç Hannibal’ı Kartaca ordusuna subay olarak alır. MÖ 221’de Hasdrubal suikast sonucu öldürüldü. Ve ordu oybirliğiyle 26 yaşındaki Hannibal’i Carthage’nin İspanya’daki imparatorluğuna komuta etmek için seçti.

Eşi Imilce ve İkinci Punik Savaşı

Hannibal ordusu ile Carteria’nın Iberia kontrolünü pekiştirmeye başladı. İberyalı bir prenslik olan Imilce ile evlendi. Bu onun iyi bir politikacı olduğunu gösterir.

Böylece birçok İber kabilesi fethedildi ya da ittifak etti. Qart Hadasht (“Yeni Şehir, şimdi Cartagena) limanını ana üssü yaptı. MÖ 219’da, Hannibal, Saguntum kentine (Sagunto, İspanya) saldırdı ve Roma’nın ritmini yükselterek İkinci Punik Savaşı’nı başlattı.

Hannibal’in İtalya işgali

Kartaca’nın İspanya ve Kuzey Afrika’daki çıkarlarını korumak için de Hasdrubal adlı kardeşi ayrılarak, Hannibal (yaklaşık olarak abartılı rakamlara göre Polybius’a göre) 90.000 piyade, 12,000 süvari ve 40’a yakın filler gibi büyük bir ordu kurdu.

Pireneler boyunca, Rhone Nehri ve karla kaplı Alpler boyunca ve nihayet Orta İtalya’ya kadar yaklaşık 1,600 kilometre boyunca devam eden yürüyüş, tarihin en ünlü kampanyalarından biri olarak hatırlanacaktı.

Roma’yla ilk karşılaşma

Sert Alpin geçişi ile tükenen güçleri ile Hannibal, Ticino Nehrinin batısındaki ovalarda Romalı general Publius Cornelius Scipio’nun güçlü ordusuyla tanıştı.

Hannibal’in Roma Topraklarında Manevraları

M.Ö. 218’in sonlarında, Hannibal, Trebiya nehrinin sol kıyısında bulunan Romalıları süvarileri sayesinde yendi ve Hannibal’ı Galyalılar ve Liguryalılar da dahil olmak üzere müttefiklerinin desteğini kazandı. Publius Cornelius Scipio savaşta ciddi şekilde yaralandı. Ve geri çekilmek zorunda kaldı.

M.Ö. 217 yılının ilkbaharında, ise Roma, Gaius Flaminius, Trasimene Gölü’de bedelini canıyla ödediği bir yenilgi alır. Ancak Hannibal hem kuşatma araçlarından yoksun oluşu hem de bitkin güçlerini Roma’ya karşı yetersizolması olasılığı yüzünden durmak zorunda kalır. Sonra da Arno Nehri’ne doğru ilerlemişti.

Mö. 216 Hannibal’in Cannae Zaferi

Ertesi yıl yazında, 16 Roma lejyonundan oluşan bir ordu -Hannibal’in iki katı büyüklüğünde- Cannae kasabası yakınlarındaki Kartacalılar’la yüzleşir

Roma generali Varro, piyadesinin merkeze, her kanattaki süvarileriyle, klasik bir askeri oluşumla kitlesel olarak sürdürürken, Hannibal, nispeten zayıf bir merkeze sahipti, ancak kanatlarda güçlü bir piyade ve süvari kuvvetleri barındırıyordu.

Cannae’da Roma yenilir. Roma’nın müttefikleri ve kolonileri Carthaginian tarafına geçti.

Toparlanan Roma

Scipio’nun damadı olan Publius Cornelius Scipio ve Quintus Fabius Maximus’un liderliğinde, Romalılar kısa bir süre sonra toplanmaya başladı.

İtalya’nın güneyindeki Fabius, Hannibal kuvvetlerine karşı kademeli olarak geri adım atmak için temkinli taktikleri kullandı.

Publius Cornelius Scipio Roma için Yeni Umut

Scipio, Roma’ya Yeni Kartaca’ya saldırı başlatmak ve Kartacalılar’ı İspanya’dan sürmek için tükenmez görünen insan gücü arzını iletir.

Scipio’nun Riskli Hamlesi

Scipio, Kuzey Afrika’yı işgal etti. Hannibal’i, Güney İtalya’daki birliklerini kendi evlerini korumak için MÖ 203’te çekmeye zorladı.

MÖ. 202 Zama Savaşı

Ertesi yıl, Hannibal, Scipio’nun kuvvetleri, Kartaca’ya yaklaşık 120 kilometre uzaklıktaki Zama yakınlarındaki savaş alanında bir araya geldi.

Bu sefer Romalılar (Kuzey Afrikalı müttefiklerinin yardımıyla, Numidiler ile) kazandı.

Büyük zaferinin onuruna, Scipio’ya Africanus ismi verildi.

Kartaca’nın sadece kendi topraklarını Kuzey Afrika’da tutmasına izin verilmiş, ancak denizaşırı imparatorluğunu kalıcı olarak yitirmiştir.

Hannibal, Zama’daki ezici yenilgiden kaçmıştı. Ancak ileride toparlanacaktı.

Sürgün

Ancak Romalılar nihayetinde Hannibal’in büyüyen gücünden endişe duydu ve MÖ 195’te emekli olmasını istedi. Hannibal Efes’e (Türkiye) taşındı ve bir askeri danışman oldu. MÖ 190 yılında, bir Seleukos (Yunan) imparatorluk filosunun komutasına yerleştirildi ve Roma’nın müttefiki Bergama ile savaştı.

Hannibal Barca’nın Sonu

Bithynia Kralı Prusias’a, Bergama’nın Roma müttefiki Kral Eumenes II’ye karşı bir başka başarısız savaşta hizmet etti. Bu çatışmanın bir noktasında Romalılar yine Hannibal’in teslim edilmesini talep etti. Kendisini kaçamadığı için, Bithynianlı Libyasa köyünde, muhtemelen M.Ö 183 civarında zehir alarak kendini öldürdü.

Hannibal Barca’nın mezarının yeri bilinmemektedir. Ancak sembolik mezarları da mevcuttur. Bunların bazılarında ona Hannibal Barca’nın sözleri olduğu düşünülen özdeyişleri de bulunmaktadır. Ancak bu sözlerin ona ait olduğunu doğrulamak güçtür.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close