Büyük Komutanlar

Horatio Nelson

Horatio Nelson Hayatı

29 Eylül 1758’de Norfolk, Burnham Thorpe’da doğan Horatio Nelson, bir papazın 11 çocuğunun altıncısıydı. Donanmada amcası tarafından komuta edilen bir gemide 12 yaşında donanmaya katıldı. 1787’de Nevis’te Frances Nisbet’le evlendi.

Askeri Hayatı

Nelson1777’de Nelson teğmen için sınavı geçti . 20 yaşında kaptan oldu ve Batı Hint Adaları, Baltık ve Kanada’da hizmet gördü. İngiltere 1793’te Fransız Devrim Savaşlarına girdiğinde, Nelson’a Agamemnon’un emri verildi.

Akdenizde Görev

Akdeniz’de görev yaptı, Toulon limanında savaşarak Korsika’yı ele geçirmeye yardım etti. Korsika’da Calvi kuşatmasına yardım ederken, bir Fransız topçu atışı ile kopan enkaz parçaları sağ gözünü kaybetmesine yol açar. Daha sonra 1797’de Santa Cruz de Tenerife Savaşı’nda sağ kolunu kaybedecekti.

Bir komutan olarak cesur eylemleri ve üstlerinin emirlerini görmezden gelişiyle tanınıyordu. Bu meydan okuma ve cesaret onu 1797’de Cape Vincent’da karşı İspanyol’lara karşı zaferi getirdi. Bu savaşta teleskopunu kör gözüne koyarak eylemi durduracak emirleri görmezden geldi ve çekilme sinyalini göremediğini iddia etti.

Atlantik’te amiral Sör John Jervis ile bir buluşma sonrasında Bir önceki gün Cape St. Vincent, 14 Şubat 1797’de Nelson, 27 gemiden oluşan bir İspanyol filosuyla kendini siste buldu. İspanyollar iki grup halinde yelken açıyorlardı ve Amiral Sör John Jervis ikisi arasında kesmeyi planladı ve diğeri yardım almadan önce onu yok etti. Fakat yanlış hesaplamıştı ve İngiliz gemilerinin İspanyol filoları kapanmadan önce harekete geçmek için yeterince hızlı bir şekilde pozisyon alamayacağı anlaşıldı. Jervis’in emirleri olmadan, Nelson hattan çıktı ve ikinci İspanyol grubunun başına hücum etti. Jervis filosunun geri kalanı yavaşça döndü ve yardımda bulunduğunda, Nelson iki İspanyol filosunu bir defada yedi düşman gemisiyle savaştı. İngiliz topçuları savaşta belirleyici oldu. o sadece bir düşman savaş gemisine bindiği ve yakalanmadığı gibi, güvertesine bile çıktı.

Napolyon ile Mücadele

1798’de Nil Muharebesi’nde Napolyon’un filosunu başarılı bir şekilde tahrip etti ve böylece Hindistan’a doğrudan ticaret yolu için iddiasını ortadan kaldırdı.

Karmaşık Aşk İlişkileri

Nelson’ın bir sonraki emirleri onu Emma’ya, Bayan Hamilton’a aşık olduğu Napoli’ye götürdü. Her ne kadar evliliklerinde kalsalar da, Nelson ve Emma Hamilton birbirlerini ruh arkadaşları olarak gördüler ve bir çocukları oldu.

Yeni Seferler

Horatia, 1801’de. Aynı yılın başlarında, Nelson, yardımcı-amiralliğe terfi etti. Nelson’s’ın önderliğinde 1794’ten 1805’e kadar, Kraliyet Donanması Fransızlar üzerindeki üstünlüğünü kanıtladı. En ünlü nişanı olan Cape Trafalgar savaşı ile İngiltere’yi Napolyon’un işgal tehdidinden kurtardı, ama onun sonuncu seferi oldu.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close