Büyük Komutanlar

II. Katerina Kimdir

Aile Hayatı

II. Katerina (Büyük Katerina Kimdir), hayatına 1729 yılında Stettin şehrinde küçük bir Alman soylusu ailede başladı. Aile Kızlarını Sophia Augusta olarak isimlendirdi ve bir prenses olarak yetiştirildi. Kraliyetin öğrendiği bütün formaliteleri ve kuralları öğrendi.

Sophia’nın ailesi ne zengindi ne de sahip oldukları kraliyet unvanı onlara tahttan hak iddia etmeleri için doğrudan bir hak veriyordu.

II. Katerina ve Tahta Çıkma Mücadelesi

KaterinaCatherine, 16 yaşında III. Peter adlı bir taht soylusuyla evlendi. Onu umursamadığı da biliniyordu. Evliliğin asıl amacı bu kimsenin tahtın mirasçısı olması ve böylece de Catherine’in büyük liglere giden bilet olarak görülmesiydi.

Rusya İmparatoriçesi Elizabeth 1762’de öldü ve taht yolu açıldı. Peter taht için iddiada bulundu. Nihayet Rusya’nın imparatoru olma hırsının yolu net şekilde ortaya çıkar.

İmparatoriçe Catherine’in Başarılı Darbesi

Catherine, kocasının tahta layık olmadığına inanır. Ve bunu değiştirmek için büyük bir güç topladı. Nihayetinde 1762’de, Peter’ı tahttan indirildi. Catherine nihayet Rusya’nın İmparatoriçesi olma hayalini gerçekleştirdi. İlginçtir ki, Peter birkaç gün sonra esaret altında öldü. Catherine’in 7 yaşındaki oğlu Paul’u imparator olarak yerleştirmek için bir miktar politik baskı vardı ve bunun olmasına kesinlikle izin vermeyecekti. Bir çocuk, onu kontrol eden kişiye göre kolayca manipüle edilebilirdi. Böylece, gücünü olabildiğince çabuk kurmaya odaklandı. Müttefiklerinin arasında gücünü arttırdı, düşmanlarının etkisini azalttı ve ordunun onun tarafında olduğundan emin oldu.

II. Katerina Askeri Faaliyetleri

Catherine, Rus topraklarını genişletmek için sıkı bir şekilde çalıştı ve sonunda onu Kırım’ı ilhak etmeye götürecek bir askeri seferler dizisi üzerinde çalışmaya kadar itti. Kırım’la olan ilişkisi, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu ile Rus halkı arasında askeri bir çatışmayı da alevlendirmişti, ancak Rusya’nın artık askeri bir güç olduğu da kanıtlandı.

Pugachev İsyanı

Veba ve kıtlık Rusya topraklarını boylu boyunca sarmıştı. Ve bölgenin istikrarını tehdit etmeye başlamıştı. Pugachev’in, III. Petrus olduğu fikride yayılır. Pugachev’in kuvvetleri güçlü ve çok sayıdaydı, şehirleri yağmalamak ve İmparatorluk ticaretine engel olmak için onları kullandı. Ama sonunda kuvvetleri Catherine’in ordusu tarafından yenildi. Pugachev’in başındaki büyük bir ödül nedeniyle teslim edildi ve 1775’te suçlarından dolayı idam edildi.

Fransız İhtilali ve Etkileri

Catherine, ülkenin büyüklüğünü ve gücünü arttırmaya çalışırken, aristokrasiyi güçlendirmek ve hükümetin boyutunu arttırmak için yönetici olarak karar verir. Aynı zamanda özellikle dini olan bir kişi olmadığı için Ortodoks Kilisesi’nin gücünü düşürdü. Soyluları ve yönetici sınıfı daha güçlü hale getirme kararı, Fransız Devrimi’nin kaosu etkisiyle ortaya çıkmıştı.

Ölüm

1796’da bir felçten öldü. Tabii ki, istisnai olarak karmakarışık bir kadın olduğu düşüncesiyle bağlantılı olan eski ve yorucu söylentiler de vardır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close