Beslenme

İlaçlar ve Besin Takviyeleri Böbreğinize Zarar Verebilir

Böbreğin yapı olarak ağrısız bir organ olması nedeniyle, daha önce bir şikâyetiniz olmamışsa veya bir şekilde tespit de edilememişse böbreklerinizin gerektiği gibi çalıştığını düşünürsünüz. Ama yapılan araştırmalar böbrek hastalığının toplumda zannedildiği gibi az olmadığını ortaya koymuştur. Mesela ABD’de dört kadından biri, beş erkekten biri, Türkiye’de ise her 7 kişiden birinde böbrek hastalığı tespit edilmiştir.

Böbreğin sağlığı üzerine reçetesiz ve/veya reçetesiz satılan ilaçlar ve besin takviyeleri böbrek fonksiyonu üzerinde ciddi zararlara neden olabilir. Hele daha önce böbrekleriniz bir şekilde hasar görmüşse yani kronik böbrek yetmezliği tanısı almışsanız bu risk çok daha yüksektir.

Böbreklerinizin sağlıklı olup olmadığını belirlemek için doktorunuzun bazı testleri yapması gerekecektir. Bununla birlikte, bir kişinin böbrekle ilgili bir hastalığa yakalanma olasılığını artıran bazı durumlar vardır:

Böbrek yetmezliği açısından tarama gerektiren sağlık koşulları

Aşağıdaki hastalıklardan birine sahipseniz veya sizde veya ailenizde benzer problemler varsa, böbreklerinizi yılda bir kez kontrol ettirmeniz önemlidir:

  • Diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp hastalığı
  • Şişmanlık
  • Yüksek kolestorol

Ancak, herhangi bir risk faktörünüz olmasa bile, kan basıncı kontrolü, laboratuar ve idrar testleriyle yılda bir kez yapılan kontrol, böbreğinizin fonksiyonunun net bir resmini elde etmenin tek yoludur.

Böbrek Yetmezliğine Neden olabilen ilaçlar ve takviyeler

Aşağıdaki ilaçlar ve besin takviyeleri böbreğin fonksiyonunu etkileyebilir:

  1. Anti-romatizmal ağrı kesiciler (NSAIDS (Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar)):

NSAID’ler birçok hastalıkta reçeteli veya reçetesiz şekilde kullanılmaktadır. Ancak NSAIDS kullanmak böbreklere zarar verebilir. Özellikle hipertansiyon tedavisinde kullanılan diüretik (su attıran haplar) veya ACE inhibitörleri ile birlikte kullanıldığında hasar riski artar.

Yine bu ilaçların kafeinle birlikte kullanılması da böbreklerinize daha fazla zarar vermesine neden olabilir. Bu ilaçları alırken, böbreğinizin fonksiyon bozukluğunuz varsa, yukarıda belirtilen ilaçları da almanız gerekiyorsa böbrek testlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.

Bir ilacın NSAIDS grubundan olduğunu nasıl anlayabilirsiniz: NSAIDS  ilaçlara örnek olarak, aspirin, ibuprofen, ve naproksen, Naproksen sodyum, Selekoksib, Sulindak, İndometasin, Etodolak, Meloksikam, Diklofenak verilebilir. Tabiki bu isimleri akılda tutmak zor olabilir. Fakat ilacın prospektüsünde veya kutusunda ani-enflamatuvar, NSAIDS gibi açıklama olması sizin için uyarıcı olacaktır.

  1. Antibiyotikler

Bazı antibiyotikler vücuttan böbrekler yoluyla atılır. Dolayısıyla bunların kullanımı böbreklerinize fazladan baskı yaparak zarar verebilir. Özellikle penisilin, sefalosporinler ve sülfonamidler böbrekleriniz için zararlı olabilen ilaçlardır.Uzun süreli antibiyotik kullanımı, sağlıklı olsanız bile, böbreklerinizi zarar verebilir.

Özellikle daha önce böbrek yetmezliğiniz varsa size antibiyotik reçete edilecekse bunu doktorunuza bildirin. Çünkü böbreğinizin çalışma oranına göre antibiyotiğin dozunun ayarlanması ile antibiyotiklerin Zaralı etkilerinden kaçınılabilir.

Yine antibiyotik veya ağrı kesici kullanmaya başladığınızda bulantı, kusma, iştahsızlık, idrarınızda azalma, vücudunuzda şişme, vücudunuzda döküntü gibi şikâyetleriniz olması durumunda ilacınızı kesin ve hemen doktorunuza başvurun. Unutmayın bazen tek doz ilaç bile böbrek hasarına neden olabilir.

  1. Diyet takviyeleri

Böbrek Yetmezliğine Neden olabilen ilaçlar

Bazı otlar veya besin takviyeleri, sağlıklı insanlarda bile böbrek hasarına neden olabilir. Çok çeşitli sayıda takviye alıyorsanız bunların güvenli olup olmadığını bilmenin en iyi yolu, doktorunuzdan tüm malzemeleri gözden geçirmesini istemektir.

Diyet takviyelerinin kontrol dışı üretilmesi, içerik bilgilerinin tam olarak bildirilmemesi bitkisel ilaçlar için yapılan ve bazen ciddi zararla neden olan “böbreğe birebir” gibi abartılı reklamların yapılması besin takviyesi içeren ilaçların böbrek sağlığını kötü etkilemesine neden olabilmektedir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda doğrudan hasar ile ilişkili olan 17 besin takviyesi tespit edilmiştir. Eğer daha önce börekle ilgili bir hastalığınız varsa bu ilaçları almadan mutlaka doktorunuza başvurun. Yapılan araştırmalar hastaların genellikle doktorlarına aldıkları besin takviyeleri hakkında bilgi vermediklerini ortaya çıkarmıştır.

Böbrek fonksiyonunuzda azalma varsa veya böbrek hastalığı için risk altındaysanız, önerilen günlük diyet veya vitaminleri önerilen dozlardan fazla almamanız en iyisidir

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close