Medya

İletişimde Engeller

İletişimde Engeller

İnsan yaşamının doğası gereği bireyin iletişim kurması ihtiyaçtır. Birey yaşam kalitesini artırmak adına iletişim kurar. Sözlü sözsüz her türlü iletişim insanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak ne yazık ki insan için iletişim bu kadar önemli iken iletişimi engelleyen bazı faktörler vardır.

 

İletişim Engelleri

 

1.- İletişim teşebbüsüyle ilgili geçmiş, acı verici deneyimler.

İletişim engelleriEleştirildiğimiz, reddedildiğimiz, göz ardı edildiğimiz veya geçmişte sorunları açıklığa kavuşturmaya yönelik çabalarımızın yararsız olduğu durumlarda, önemli bir iletişime karşı açık bir tavrımız olması zordur.

Bu tür kötü anınız varsa çabasarf edin ve şu anın başka bir zaman olduğunu hatırlayın. Geçmişe nazaran şu anda öncekinden daha fazla deneyime sahip olduğunuzun farkında olmanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, neye ihtiyacımız olduğunu daima öğrenebiliriz. Eski bir hatıranın  geleceğimiz için belirleyici olması gerekmez.

2.- Maruz kalma korkusu.

Reddedilme korkusu, alaycılık ya da savunmasızlık hissi, başkalarıyla iletişim kurmayı engelleyebilir. Çoğu kişi bu sorunu çözmek yerine geri çekiliyor. Bu korkunun üstesinden gelemeyip, sorunları çözümsüz bırakıyor ya da duygusal olarak, kişi için önemli olan insanlardan uzaklaşmayı tercih ediyor.

3.- İletişim kurmanın bazı durumlarda herhangi bir etkisinin olmayacağını düşünmek.

Bu kötümser tutum, çaba sarf etmemekiçin veya başarısızlık korkusunu gizlemek için bir bahane olabilir.

Ancak, istediğimiz şeyi iyileştirmek veya elde etmek için hiçbir şey yapmadığımızda  her zaman kaybettik ve sonra şikayet etmek için iş işten geçmiş oldu. 

4.- Duygularımızı, düşüncelerimizi ve arzularımızı tespit edememek

İletişim engelleriDuygularımızın söylediklerimizin üzerinde ve duyduğumuz şeyleri yorumlama şeklimizin üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu şüphesiz gerçektir. Ne hissettiğimizi ve otomatik düşüncelerimizin ne olduğunu tespit edemezsek, yukarıda bahsedilen hususlarda önemli hatalara düşebiliriz.

 

5.- Yanlış gurur.

Sahte gurur, gerçekte var olmayan güven, güç ve kendini tanıma hissini vermeyi amaçlamaktadır.

Bir diğerine gösterme arzusuna dayanır. Hata yapabileceklerini kabul etmezler. Başkalarına göre yetersiz ya da daha az değerli olduklarınıda kabuletmezler.

Genel olarak yanlış bir gurur, kendini kötü hissetmekten sakınmak için inşa edilmiş yanlış bir imaja dayanır.

İletişim Engellerinden Kurtulmak için Ne Yapmalıyım?

İletişim kurmanızı olumsuz yönde etkileyebilecek farklı engelleri kontrol edebilirsiniz.Hepsi çocukluğumuzda ya da hayatımızın bir döneminde öğrenmiş olabileceğimiz irrasyonel inançlarla ilgilidir. Busabit inançlar iletişim sorunlarına neden olabilir.

Bu inançlardan bazıları şunlar olabilir:

“Geçmiş her zaman kendini tekrar eder.”

“Kişisel konular hakkında konuşmak bana her zaman acı verdi, artık kendimi ifşa etmeyeceğim”

“Hangi konu canını acıtıyorsa, insanlar oraya saldırır”

“Biliyorum kaybedeceğim, o yüzden denemiyorum bile” vb.

Bu inançlardan veya benzerlerinden herhangi birine sahipseniz, onlara sahip olduğunuzu kabul etmeniz ve daha uygun olan inançlar ile bunları değiştirmeye çalışmanız önemlidir.

Ayrıca, onlara cevap verirken insanların tepkilerini analiz etmeniz de gereklidir. Eğer sizi dinleyenlerin çoğu uygun şekilde cevap veriyorsa, doğru bir şekilde iletişim kurduğunuz anlamına gelebilir. Ancak iletişim kurduğunuz kişilerin büyük bir bölümünün sizi anlamadığını  düşünüyorsanız veyakarşınızdak kişi ile bir anlaşmaya varamıyorsanız düzeltmeniz gereken bazı hatalar yapmanız çok olasıdır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close