Yaşam

Kum Plaj Olan En İyi 5 Tatil Bölgesi

Tatil denildiği zaman akla ilk gelenlerden bir tanesi güneş ise diğeri hiç şüphesiz deniz yani dolaylı yoldan plaj olur. Tatilin iyi geçmesi için iyi bir tatil beldesi seçmek asla yetmez. Aynı zamanda iyi bir plaj da seçilmelidir. O zaman doğru mekan tercihi aynı anda hem beldenin çevresinin, hem de denizinin güzel olduğu yeri seçmekle mümkün olmaktadır. Türkiye’nin kum plaja sahip en iyi 5 tatil yeri denildiği zaman akla ilk olarak isminin de etkisi ile Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan İncekum Plajı gelmektedir.

İncekum Plajında Denize Girmek

Kum Plaj Olan En İyi 5 Tatil Bölgesiİncekum isminin hakkını veren bir denize ve plaja sahiptir. Plajın tamamının kum olması bir yana, bu kumun oldukça ince olması ile ünlüdür ve ismini de tam olarak buradan almıştır. İncekum plajında denize girmek için yalnızca havlunuz ve güneş kreminiz ile Çamlık Köyü’ne ulaşmanız yeterli olacaktır. Zira bölge turizme açıktır ve bu açıklık bölgede hizmet veren tesislerin varlığını ve kalitesini her geçen gün artırmaktadır.

İncekum plajına ulaşmak için kendi aracınızı kullanabileceğiniz gibi, toplu taşıma ile de ulaşım çok erken saatlerden geç saatlere kadar mümkündür. Marmaris merkezinden itibaren İncekum Plajı için yaklaşık 21 km mesafeyi kat etmeniz gerekmektedir.

Kleopatra Plajında Denize Girmek

Antalya’nın plajları denildiğinde akla gelen plajlar arasında ilk sıradadır Kleopatra Plajı. Plaj ismini mitolojinin en ünlü tanrıçalarından bir tanesi olan Kleopatra’dan almaktadır. Plaj, Alanya merkezine oldukça yakın bir mesafededir ve ulaşımı oldukça kolaydır. Kleopatra Plajı’nda denize girmek isteyenler kendi havlu ve şemsiyelerini yanlarında götürebildikleri gibi, orada bulunan tesislerden kiralama da yapabilmektedirler.

Kleopatra Plajı’na Antalya’ya kadar havayolu ile ulaştıktan sonra Alanya otobüsleri ile ya da şahsi aracınız ile ulaşabilir, tamamen kum olan plajı keyfini dilediğinizce çıkarabilirsiniz

Patara Plajında Denize Girmek

Patara Plajı denildiği zaman herkesin gözünün önüne bir plaj görüntüsü gelmese bile, Tosun Paşa filmi denildiğinde herkes Yeşil Vadi’yi mutlaka hatırlayacaktır. Filmin içerisinde çöl olarak gösterilen geniş kum alan tam olarak Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Plajı’dır. Plaj o kadar geniş kum alana sahiptir ki Tosun Paşa dışında Sabuha filminde de yine çöl olarak kullanılmıştır.

Ayrıca yaz aylarında develer ile safari turları düzenlenen Patara Plajı’nda denize girmek için pek çok yerde ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Fethiye’ye 73 km uzaklıkta bulunan Patara Plajı, Kaş’a 43 ve Kalkan ilçesine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Plaja giriş ücretli olup, plajda belirli saatler arasında Caretta Caretta’lar bulunduğu için giriş yasağı uygulanmaktadır. Plajı gündüz saatlerinde insanlar, gece saatlerinde ise sabaha kadar Caretta Caretta kaplumbağaları paylaşmaktadır.

Kaputaş Plajında Denize Girmek

Denizinin güzelliği ve plajının kum olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesinde yer almaktadır. Plaja giriş 187 basamaklık bir merdiveni aşmakla mümkün olsa da, buna kesinlikle değmektedir. Kaputaş Plajı’nda denize girmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemekle birlikte, dileyenler için şezlong ve şemsiye kiralama seçeneği de bulunmaktadır. Plajın altından çıkan ve denize sızan yer altı suları nedeni ile biraz soğuk bir suya sahip olan plajda, çevreyi saran kayalıklar sayesinde doğal güzellikler açısından da tatmin edici bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Lara Plajında Denize Girmek

Kum plajlar söz konusu olduğunda Antalya ilinden dışarı çıkmak pek mümkün olmamakla birlikte bahsedilecek plajlardan bir tanesi de Lara Plajı‘dır. Antalya’ya yaklaşık 20 km mesafede bulunan Lara Plajı, berrak suyu ve tamamı kum olan plajı sayesinde özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir turist trafiğine ev sahipliği yapmaktadır.

Lara Plajı’nda denize girmek isteyenler sık sık Altınkum Plajı’nın da ismini duyacaklardır. Plaja altın rengindeki kumlarından dolayı aynı zamanda bu isim de verilmiştir. Yaklaşık 25 metrede derinleşen deniz özellikle iyi yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için ideal durumdadır.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close