TC Başbakanları

Mahmud Sadi Irmak

17. Başbakan Mahmud Sadi Irmak Kimdir? Hayatı? Siyasi Yaşamı

Mahmud Sadi Irmak (1904 – 1990)

15 Mayıs 1904 yılında Konya, Seydişehir’de doğdu. Tam ismi Mahmut Sadi Irmak’tır.

Mahmud Sadi Irmak Okul Hayatı

Ortaokulu ve Lise hayatı başarılı olan Mahmut Sadi Irmak, Rüştiye’yi ve Konya Sultanisini birincilikle bitirdi. Liseden mezun olduktan sonra biyoloji öğretmeni oldu. Öğretmenlik yaptığı süre zarfında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. 1923 yılında fakültede okuduğu dönem Devlet bursu ile Avrupa’ya gitme şansını yakaladı. 1930 yılında eğitim aldığı Berlin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden iyi derece ile mezun oldu. Hagen ve Düsseldorf hastanelerinde asistan olarak görev aldı.

Yurda döndükten sonra Ankara Hükümet Tabipliği ve Gazi Terbiye Enstitüsü biyoloji öğretmenliği yaptı. 1933 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde fizyoloji profesörü oldu.

Mahmud Sadi Irmak Siyasi Yaşamı

Mahmud Sadi Irmak Kimdir1943 yılında yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden Konya milletvekili seçildi. Aynı yıl Halkevleri Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı ardından Cumhuriyet Halk Partisi, Diyarbakır Bölge Müfettişliği görevlerini yerine getirdi. 1945 yılında Çalışma Bakanı olarak görev alan Mahmut Sadi Irmak 1950 yılında siyaseti bırakarak Münih Üniversitesinde çalıştı.

1953 yılında İstanbul Tıp Fakültesinde fizyoloji kürsüsü başkanı, 1956 yılında ordinaryüs profesör oldu. Siyasetten uzun yıllar uzak kalan Mahmut Sadi Irmak, 8 Haziran 1974 yılında Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Kontenjan Senatörü seçilerek yeniden parlamentoya girdi. 1981 ve 1983 yılları arasında Danışma Meclisi Konya üyeliği yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Bülent Ecevit’in başbakanlığında, Milli Selamet Partisi lideri Necmettin Erbakan ile kurduğu koalisyon hükümetinin 1974 yılında, sona ermesi sonucu, Mahmut Sadi Irmak başkanlığında bir hükümetin kurulması fikri ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün bu konuda çalışmaları, Necmettin Erbakan dışındaki liderlerin olurunu alarak sonuç vermiş oldu. 1974 yılında Mahmut Sadi Irmak başkanlığında, bir “teknokratlar” hükümeti kuruldu ancak Mahmut Sadi Irmak Hükümeti, mecliste yapılan ilk oylamada güvenoyu alamadı. Güvenoyu ’nu alamamasına rağmen Mahmut Sadi Irmak’ın kurduğu hükümet dört buçuk ay görevde kaldı.

Milletvekillerinin büyük çoğunluğu tarafından destek alamaması nedeniyle Mahmut Said Irmak’ın kurduğu hükümet kısa bir süre sonra yerini Süleyman Demirel başkanlığında 31 Mart 1975 yılında kurulan ilk “Milliyetçi Cephe Hükümeti ”ne bıraktı.

12 Eylül 1980 yılındaki askeri darbesi sonrası, Mahmut Sadi Irmak 15 Ekim 1981 yılında kurulan Danışma Meclisi’nde Konya temsilcisi olarak görev aldı. 27 Ekim tarihinde meclis başkanlığa seçildi ve bu görevi 4 Aralık 1983 yılına kadar sürdürdü.

Mahmut Sadi Irmak, 11 Kasım 1990 yılında 86 yaşında İstanbul’da vefat etti. Cenazesi Aşiyan mezarlığına defnedildi.

Mahmut Sadi Irmak’ın Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

36. T.C. Hükûmeti 15.04.1973-  26.01.1974

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close