Makyaj

Makyaj Fırçaları

Kusursuz bir makyaj için makyaj fırçalarına ve doğru kullanım tekniklerine sahip olmak gerekir. Cilde zarar vermeyen istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olan makyaj fırçaları, yüz makyajı için neredeyse her alan için ayrı makyaj fırçaları vardır.

Her makyaj için ayrı fırça formu oluşturulmuştur. Likit formdaki ürünler için kullanılan , kabuk tarzı yada sentetik kıllardan oluşan fırçalar kullanılır. Toz formdaki ürünler ,doğal kıllardan yapılmış fırçalar.

En uygun Makyaj Fırçaları

Fondöten: Ürünü emmeden cilde tampon hareketler şeklinde uygulanır. Cilde fazla bastırılmadan uygulanır , sentetik ve doğal fırçalar kullanılır. Fırçanın uç kısımları daha ince, yassı ve keçi kılından üretilmesi önemlidir. Hem kullanım rahatlığı sağlarken hem de fondötenin eşit sürülmesini sağlar. Makyaj Süngerleri de aynı işlemi yaparlar.

MakyajPudra : Yüzün büyüklüğüne uygun doğal kıllardan yapılmış fırçalar olmalı. Küçük boylu ve uzun kıllı olması gereklidir. Seyrek kıllı fırçalar pudranın gereken duruşu sağlamayacaktır.

Allık: Yassı ve kesik fırçaların kullanılması daha uygundur. Genellikle fondöten fırçası ile karıştırılır, allık fırçasının bir tarafı eğimli, fondöten fırçasının uç tarafı düzdür. Allık fırçasının yassı ve kesik olmasının nedeni elmacık kemiklerini belirginleştirmek. Makyaj fırçalarını alırken yumuşak olmasına dikkat edin, sert fırçalar yüzünüze zarar verir.

Far Fırçaları: Göz makyajını tamamlayan en önemli fırçalardır. Yassı veya kesik uçlu fırçalar kullanılmalı.

Karıştırma Fırçaları: Göz kapağının katlanmaz yerine uygulanır. Yumuşak kıllardan yapılan fırçalar kullanılmalı.

Kalem Fırçası: Kirpiklerin alt ve üst diplerine uygulanır.

Eyeline Fırçası: Makyajın en zor kısmıdır. Eyeline sürümünü en kolay hale getiren kesik uçlu fırçalardır. Eyeline fırçaları alırken sivri, küçük, düz ve yumuşak olmalı. Sert olan eyeline fırçaları gözlerinizi tahriş edebilir.

Ruj Fırçaları: Kusursuz ruj sürebilmek için küçük ince ruj fırçaları kullanılmalıdır. Özellikle çatlamış dudaklar için ideal bir üründür. Taşmalara engel olduğu için koyu renkli rujların daha kolay sürülmesini sağlar, Ruj fırçaları diğer makyaj fırçalarına göre daha sert olmalıdır.

Kontür Fırçaları: Elmacık kemiklerin altına uygulanır. İnce ve geniş fırçalar kullanılmalı

Makyaj Fırçalarının Temizliği

Makyaj fırçaları cilde en fazla temas eden malzemelerdir ; Bu nedenle fırçaların doğal ve düzenli temizlenmesi gerekli. Çünkü makyaj fırçalarında kalan makyaj artıkları bakterilere neden olur. Bu makyaj süngerleri içinde geçerlidir. Temizlenmeyen fırça ve süngerler ciltte sivilce ve pürüzlere neden olur.

  1. Fondöten , kapatıcı , allık ve pudra fırçaları haftada bir temizlenmelidir.
  2. Eyeline ve ruj fırçaları her kullanımdan sonra temizlenmelidir.
  3. Far fırçaları haftada en az 3 defa temizlenmelidir.
  4. Temizlik için üretilen spreylerde kullanılabilir.
  5. Fırça temizleme eldivenleri
  6. Fırça temizleme matı

Temizliğinde kullanılması tavsiye edilen bebek şampuanı , yüz temizleme jeli, el dezenfektanları bunları kullanarak fırçanızı temizleye bilirsiniz. Makyaj Fırçalarını temizledikten sonra kuruması için çevrelerinin boşluklara gelecek şekilde asılmalıdır. Zeytin yağını kullanmayın arındırmak için fırçanızı yıprata bilirisiniz ve tozları ve bakterileri içinde daha fazla tutar.

Makyaj Fırçalarını Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırçaları yıkarken yumuşak dairesel hareketler ile yıkayın. Fırçalarınızı yukarıya dönük kurutulması , metal kısmındaki yapıştırıcının ıslanmasına zamanla fırçanın kopmasına sebep olabilir. Makyaj fırçalarınızı temizlerken kesinlikle bulaşık deterjanı gibi maddeler kullanmayınız bu fırça kıllarına zarar verir. Yıkamış olduğunuz fırçaları saç kurutma makinesi ile kurutulmamalı, makinenin ısısı kılların yapısını ve formunu bozabilir, sıcak su ile yıkanmamalı, ılık ve akan suda yıkanmalı ,su içinde bekletilmemeli.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close