TC Başbakanları

Mehmed Naim Talu

15. Başbakan Naim Talu Kimdir? Hayatı, Siyasi Yaşamı

Naim Talu (1919-1998)

22 Temmuz 1919 yılında İstanbul’da doğdu.

Naim Talu Okul Hayatı

Kabataş Lisesi’nde mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitimine devam eden Talu 1943 yılında Fakülteden mezun oldu.

Naim Talu İş Hayatı

Naim Talu KimdirTalu mezun olduktan sonra kısa bir süre Sümerbank’ta çalıştı. Ardından 1946 yılında Merkez Bankası’na geçiş yaptı.1966 yılında kuruluşta vekaleten Genel Müdürlük yaparken 1967 yılında Genel Müdür oldu. 1970 yılında Merkez Bankası yeni bir yapılandırmaya gitti ardından bankanın ve yönetim kurulunun başkanlığına Mehmet Naim Talu getirildi.

Naim Talu Siyasi Yaşamı

12 Mart 1971 Askeri Muhtırası sonrası kurulan 2. Nihat Erim hükümetinde Ticaret Bakanı olarak görev alması Talu’nun siyasi hayatının başlangıcı oldu. Ayrıca Talu 22 Mayıs 1972 ve 10 Nisan 1973 yılları arasında başbakanlık görevi yapan Ferit Melen hükümeti döneminde de Ticaret Bakanlığı görevini korumayı başardı.

Talu, 1972 yılında Ticaret Bakanı olduğu dönem, o zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından, Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Cumhuriyet Senatosu görevine getirildi. Ferit Melen hükümeti görevden istifa edince Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) ile birlikte Adalet Partisi ortak aday olarak Mehmet Naim Talu’yu 15 Nisan 1973 yılında yeni hükümeti kurması için görevlendirdi. Talu Başbakanlığındaki hükümet programı 26 Nisan 1973 yılında güvenoyu alarak göreve başladı.

Mehmet Naim Talu’nun başbakanlığında ekonomi konusunda kısmi iyileşmeler oldu. Ekonomist bir başbakanın varlığı, 1971 Askeri muhtırasının kötü hatıralarını unutturmuştu. Talu halk için, iyi niyetli ve aydınlık bir başbakan profili çizse de Mehmet Naim Talu’nun görevi icraattan çok, ülkeyi sağlıklı bir şekilde seçimlere hazırlamaktı.

1973 yılında seçimler Mehmet Naim Talu hükümeti döneminde yapıldı ve seçim sonrası hiçbir partinin kendi başına hükümet kuracak yeterli vekil çoğunluğunu sağlayamaması yüzünden Mehmet Naim Talu hükümeti görevini Şubat 1974 yılına kadar devam ettirdi.

14 Ekim 1973 yılında seçimlerden sonra 3 aylık vekaleten hükümet döneminde uzun vadeli ve memurlar hakkında verdiği bazı kararlar yüzünden eleştirildi. Bülent Ecevit Başkanlığında Cumhuriyet Halk Partisi ve Milli Selamet Partisi koalisyonu kuruldu. Bunun üzerine Mehmet Naim Talu görevini Bülent Ecevit’e devretti. Mehmet Naim Talu, 1976 yılında Kontenjan Senatörlüğü görevinin sona ermesinin ardından Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Mehmet Naim Talu, 15 Mayıs 1998 yılında İstanbul’da vefat etti. Cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Naim Talu’nun Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

  1. T.C. Hükûmeti 15 Nisan 1973- 26 Ocak 1974
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close