TC Başbakanları

Mehmet Şemsettin Günaltay Kimdir?

T.C 18. Dönem Başbakanı Mehmet Şemsettin Günaltay Hayatı ve Siyasi Dönemi

1883 yılında Erzincan’a bağlı Kemaliye ilçesinde doğdu. Tam adı Mehmet Şemsettin Günaltay’dır. Babası Müderris İbrahim Ethem Efendi, Annesi Saliha Hanımdır.

Mehmet Şemsettin Günaltay Okul Hayatı

Mehmet Şemsettin Günaltay İstanbul Üsküdar’daki Ravza-yı Terakki Mektebi’ni ve Vefa İdadisini birincilikle bitirdi. Darülmuallim-i Ali (Yüksek Öğretmen Okulu)’nin fen bölümünden 1905 yılında mezun oldu. Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini özel olarak öğrendi.

Mehmet semsettin gunay meslek hayatı

Mehmet Şemsettin Günaltay Meslek Hayatı

Günaltay meslek hayatına İstanbul Darüşşafaka’da hendese öğretmenliği ile başladı. Daha sonra Kıbrıs İdadisinde müdür yardımcılığı yaptı. Maarif Nezareti tarafından 1909 yılında tabii ilimler üzerine eğitim alması için İsviçre’nin Lozan Üniversitesine gönderildi.

Eğitiminin bitmesi üzerine ülkeye dönen Günaltay bir süre sonra Midilli İdadisinde müdürlük görevine atandı. Daha sonra Kıbrıs İdadisinde ve Gelenbevi (İzmir) Lisesi’nde tarih öğretmenliği ve okul müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Mehmet Şemsettin Günaltay Siyasi Hayatı

1915 yılında İttihat ve Terakki Fırkasından Bilecik Vekili seçilerek Mebuslar meclisine girdi. Mehmet Şemsettin Günaltay Vekillik görevini 1920 yılında Meclis fesh oluncaya kadar devam etti. 1918 yılında Meclis-i Mebusan idare memuru oldu. 1. Dünya savaşı sonrası kurulan ve harp sorumlusu olarak İttihat ve Terakki üyelerinden ileri gelenleri sorgulayan Divan-ı Harp komisyonunda görev aldı. Ankara’da milli hükümet kurulduktan sonra, İstanbul Belediye Meclisi’nde üyelik ve başkan vekilliği yaptı. Bu sırada, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyet’inde görev yaptı.

Mehmet Şemsettin Günaltay Siyasi Dönemi

Günaltay Mustafa Kemal’in isteği üzerine 1931 yılında “Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti” adıyla kurulan daha sonra 1933 yılında adı “Türk Tarih Kurumu” olarak değişen kurumun kuruluşundan itibaren kurucu üye olmuş daha sonra 1941 yılında kurumun başkanlığı görevini 1961 yılına kadar sürdürmüştür.

Günaltay, 1923 ve 1950 yılları arasında Sivas milletvekilliği, 1950 ve 1954 yılları arasında da Erzincan milletvekilliği yaptı. 1949 yılında Başbakan Hasan Hüsnü Saka’nın istifa etmesi üzerine 18. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kurma görevini üstlenmiş ve 15 Ocak 1949 ile 22 Mayıs 1950 yılları arasında Demokrat Parti iktidara gelene kadar Başbakanlık görevine devam etmiştir.

Mehmet Şemsettin Günaltay, 1961 yılında İstanbul senatörü seçilmiş, fakat göreve başlayamadan 19 Ekim 1961 yılında Prostat Kanserinden İstanbul Ortaköy Şifa Yurdu’nda 78 yaşında vefat etti. Vasiyeti üzerine cenazesi kızının yanına Ankara Cebeci Asri Mezarlığına defnedildi.

Mehmet Şemsettin Günaltay’ın Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

18. T.C. Hükûmeti – 16.01.1949-  22.05.1950

Summary
Mehmet Şemsettin Günaltay Kimdir? Hayatı Siyasi Dönemi
Article Name
Mehmet Şemsettin Günaltay Kimdir? Hayatı Siyasi Dönemi
Description
Mehmet Şemsettin Günaltay, 1949 yılında Başbakan Hasan Saka’nın istifa etmesi üzerine 18. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kurma görevini üstlenmiş ve 15 Ocak 1949 ile 22 Mayıs 1950 yılları arasında Demokrat Parti iktidara gelene kadar Başbakanlık görevine devam etmiştir.
Author
Publisher Name
ulusalihanet
Publisher Logo
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close