Cilt Bakım

Melanin Nedir

Melanin, koyu renkli ve güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruyucu bir renk pigmentidir. Melaninin temel görevi güneşin, cilde zarar veren ultraviole ışınlarını soğurmak ve derinin korunmasını sağlamaktır. Güneş ışınlarına maruz kalmak, ciltteki melanin yoğunluğunun da artmasına neden olur. Buna bağlı olarak ise güneşe maruz kalan ciltler zamanla bronzlaşmaya başlar. Albino hastalarının cildinde melanin pigmenti olmadığı için bu kişiler güneşe maruz kaldığında bronzlaşmaz, bunun yerine ciltte kızarık şeklinde yaralar oluşur.

Melanin NedirMelanin Nedir?

Melanin, temelde deri üzerinde etkili olsa da göz ve beyin gibi vücudun birçok bölgesinde bulunmaktadır. Ancak bu bölgelerde melaninin nasıl bir etki gösterdiği henüz bilinmiyor. Retinanın fovea bölgesinde bulunan melaninin eksikliğinde bu bölgede gelişme geriliği görülmektedir. Küçük yaşta melanin eksikliği görülmesi durumunda ise göz ve beyin arası sinirlerin bağlanış türü değişmektedir. Gözde bulunan iris bölgesine ise melanin ışık geçirmez bir özellik katmaktadır. Albino hastalarında göz, melanin eksikliği yüzünden ışığa karşı yarı saydamdır. Ancak iris bunun eksikliğinden etkilenmez ve tam olarak gelişerek işlevini yerine getirmeye devam eder.

Güneş Lekeleri

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan güneş lekeleri, sağlık açısından zararlı olmasa da dış görünüşe etkisi nedeniyle çoğu insanın ortak problemi. Güneş ışınlarına gün içerisinde saatlerce maruz kalmak ilerleyen dönemde kahverengi güneş lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Güneşin ışınları, içerisinde UVA ve UVB ışınları içermektedir. Bu ışınlar cilde direkt temas etmesi halinde cildin daha fazla melaninin üretmesini sağlamaktadır. Melaninin, bu ışınların cilde zarar vermesini önlemek için salgılanırken, fazladan salgılanan melaninin de cilt yüzeyinde birikerek kahverengi lekeler oluşturmaktadır. Güneş lekeleri sadece geniş çaplı lekeler şeklinde değil, aynı zamanda ben, çil ve siyah nokta şeklinde de ortaya çıkabilir.

Güneş lekeleri, hassas cilt ve açık ten rengine sahip kişilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Bu lekeler genellikle yaz aylarında açık kalan yüz, omuz, kol ve dekolte bölgelerinde görülmektedir. Güneş lekelerinin oluşmasındaki en büyük etken güneşli günlerde, güneş kremi kullanmadan uzun saatler boyunca güneşe maruz kalmaktır. Ancak bu lekelerin tek oluşma nedeni güneş ışınları da değildir. Bununla birlikte yaşlılık, hormon bozuklukları, hamilelik, menopoz ve genetik faktörler de güneş lekeleri oluşmasına neden olabilmektedir. Güneş lekeleri bunlar gibi genetik faktörlerle ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda yanlış cilt bakımı ve cilde zarar verici kimyasal maddelere maruz kalmak da güneş lekeleri oluşmasına neden olmaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close