TC BaşbakanlarıTC Cumhurbaşkanları

Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Recep Tayyib Erdoğan Kimdir?

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Recep Tayyip Erdoğan, 1954 yılında İstanbul Kasımpaşa’da doğdu.Babası kıyı kaptanı Ahmet Erdoğan, annesi Tenzile Erdoğan’dır. Dedesinin ve Recep ayında doğmasından dolayı Recep Tayyip ismini aldı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN OKUL HAYATI

Recep Tayyib Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan eğitim hayatına Piyale Paşa ilkokulunda başladı. 1965 yılında Piyale Paşa İlkokulunda mezun oldu. Yatılı olarak İstanbul İmam Hatip Okulu’na başladı. Spor konusunda başarılan Recep Tayyip Erdoğan 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübünden oynaması için teklif aldı futbol hayatına bu kulüpte devam etti. 1973 yılında yatılı okuduğu İstanbul İmam Hatip Okulu’ndan mezun oldu. Eyüp Lisesi’nden de fark derslerini verdiği için diploma aldı. Askeri darbe ile 1971 yılında ismi “İstanbul Tuna İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulu” olan Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’na 1973 yılında kayıt yaptırdı. Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu bölüm gece bölümü olduğu için gündüzleri başka işlerde de çalışabiliyordu.

1977 – 1978 öğretim yılında “İşletme” , “Ekonomi” ve Siyasal Bilimler Fakültesi’ni faaliyete geçiren İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, bünyesindeki “Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu”gibi yüksek okulları; Ticari Bilimler Fakültesi” adı altında topladı. Böylece Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’nda başlamış olduğu öğrenimini, Şubat 1981 yılında İstanbulİktisadi ve Ticaret İlimler Akademisi, Ticari Bilimler Fakültesi’nde bitirdi.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN SİYASİ HAYATI

Üniversite yıllarında aktif olarak siyasetin içinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan 1976 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığını yaptı. Aynı yıl Milli Selamet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’na getirildi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül 1980 yılında gerçekleşen Askeri ihtilal sonrasında 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayatı kaldığı yerden devam etti. 1984 yılında Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise İl Başkanı,Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi oldu. Refah Partisi ile birlikte 1984 ve 1994 yılları arasında birçok seçime girdi. 1986 yılındaki seçimlerde Milletvekili adayı oldu. 1989 yılında Beyoğlu ilçesinden belediye başkan adayı oldu. Refah Partisi 1989 yılındaki seçimlerde ikinci parti oldu. Erdoğan, 1991 yılında tekrar milletvekili adaylığını açıkladı. Seçimi kazanmasına rağmen, tercihli oy sistemi nedeniyle yüksek seçim kurulu mazbatasını geçersiz saydı.

27 Mart 1994 yılındaki seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını koydu ve seçimi kazanarak Belediye başkanı oldu.

Fazilet Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından parti içindeki iki farklı görüş sahibi vekiller, milli görüşçüler ve yenilikçiler olarak kendi partilerini kurdu. Recai Kutan milli görüşçülerle birlikte Saadet Partisi’ni kurdu. Recep Tayyip Erdoğan ise kendi başkanlığında yenilikçilerle birlikte 14 Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdular.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ilk genel kongresinde Recep Tayyip Erdoğan başkan seçildi. Ardından 3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerde partisi birinci gelen Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için Parti başkanlığı ve hükümeti kurma görevini Abdullah Gül’e devretti.

9 Mart 2003 yılında yenilenen Siirt seçimleri sonucunda Recep Tayyip Erdoğan, Siirt Milletvekili olarak meclise girdi. Bunun üzerine Abdullah Gül kurmuş olduğu 58. Hükümetten istifa ederek Başbakanlık koltuğunu boşalttı. Recep Tayyip Erdoğan 59. Hükümeti kurarak başbakanlık koltuğuna oturdu.

22 Temmuz 2007 yılında yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi en çok oyu alarak iktidar partisi oldu. 60. Hükümeti kuran Erdoğan güvenoyu alarak ikinci kez başbakan oldu.

Recep Tayyip Erdoğan,12 Haziran 2011 yılında yapılan seçimlerde yine oyların çoğunu alarak 61. Hükümeti kurdu.

10 Ağustos 2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti bir ilke imza atarak doğrudan halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçimini gerçekleştirdi. Erdoğan,ilk turda halkın oylarıyla 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

 Recep Tayyip Erdoğan Ve Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

  1. T.C. Hükûmeti 14.03.2003- 22.07.2007
  2. T.C. Hükûmeti 22.07.2007- 12.06.2011

61. T.C. Hükûmeti                 12.06.2011-  10.08.2014

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close