TC Başbakanları

Saim Bülent ulusu

18. Başbakan Saim Bülent Ulusu (1923- ) Kimdir? Hayatı, Siyasi Yaşamı

Başbakan Bülent Ulusu (1923- )

24 Nisan 1923 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu. Tam ismi Saim Bülent Ulusu ’dur.

Saim Bülent Ulusu okul ve İş Hayatı

Saim Bülent Ulusu Kimdir1941 Yılında girdiği Deniz Harp Okulu’ndan mezun olan Saim Bülent Ulusu daha sonra savaş gemilerinde branş subaylığı, amirliği ve çeşitli karargah görevlerini yerine getirdi. 1955 yılında Deniz Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay subaylığa yükseldi.

Askerlik hayatında, Albay rütbesini alana kadar çeşitli harp gemileri ve karargâhlarda görev yaptı. 1964 yılında tuğamiralliğe terfi etti. Bu rütbede hizmet verirken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Daire Başkanlığı, mayın filosu komutan vekilliği görevlerini yerine getirdi.

1967 yılında tümamiralliğe yükselerek, filo komutanlığı yaptı. 1970 yılında koramiralliğe terfi ederek Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı görevlerini yerine getirdi. 1974 yılında oramiralliğe terfi ettikten sonra Yüksek Askeri Şura üyeliği ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerini yerine getirdi. 1977 ve 1980 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine terfi etti. Ulusu, 1980 yılında ordudan emekli oldu.

Saim Bülent Ulusu Siyasi Hayatı

Ulusu, 12 Eylül 1980 yılındaki Askeri Darbesi öncesinde 11 Temmuz günü yapılması planlanan, ancak ertelenen “Bayrak Planı” nedeniyle askeri müdahaleyi yapan kadro arasında olamadı. Ancak darbenin devamında kadroya girdi.

İhtilali gerçekleştirenler, en çok Oramiral Saim Bülent Ulusu ’ya güvendikleri için 44. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni kurma görevini kendisine verdiler. Daha yeni emekli olan Saim Bülent Ulusu, acil bir şekilde Ankara’ya gelerek, 21 Eylül 1980 tarihinde hükümeti kurdu. Ancak Ekonomi konusunda bilgi sahibi olmadığını dile getirerek, ekonomi konularda kendine yardımcı olacak bir bürokrat istedi.

20 Eylül akşamı Kenan Evren tarafından Çankaya Köşkü’ne çağrılan Turgut Özal, tutuklanacağını düşünürken, başbakan yardımcılığına atanması büyük sürpriz oldu. Turgut Özal, politik tecrübesi olmayan Saim Bülent Ulusu ‘ya yakın arkadaşı Kaya Erdem’in maliye bakanı olması için teklifte bulundu. Askeri Konsey’in araştırmaları sonucu Saim Bülent Ulusu, Turgut Özal’ın Maliye bakanı teklifini kabul ederek Kaya Erdem’i Maliye bakanlığına atadı.

1982 yılında banker olayları artınca Ulusu, çözüm olarak Maliye Bakanı Kaya Erdem’in, ardından da Turgut Özal’ın istifa etmelerini istedi. Daha sonra 14 Temmuz 1983 yılında Maliye Bakanlığı görevine Adnan Başer Kafaoğlu getirildi. 13 Aralık 1983 yılında başbakanlık görevini seçimle seçilen Turgut Özal’a devretti. Milliyetçi Demokrasi Partisi’nden aday oldu ve 1983 yılında İstanbul Milletvekili seçildi ve 1987 yılına kadar parlamentoda vekillik görevini sürdürdü.

Ulusu, 23 Aralık 2015 yılında 92 yaşında vefat etti. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Saim Bülent Ulusu’nun Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

44. T.C. Hükûmeti 21.09.1980-  13.12.1983

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close