TC Başbakanları

Suat Hayri Ürgüplü

T.C Başbakanları Suat Hayri Ürgüplü Kimdir?

Suat Hayri Ürgüplü 13 Ağustos 1903 yılında Suriye Şam’da doğdu. Babası Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde şeyhülislamlık yapmış olan Hayri Efendi’dir. 1933 yılında Nigâr hanımla evlenen Suat Hayri Ürgüplü ’nün bu evlilikten Hayri Suat adında bir oğlu olmuştur.

Suat Hayri Ürgüplü Okul Hayatı

Ortaokul eğitimini Galatasaray Lisesi’nde aldı. Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giren Suat Hayri Ürgüplü okulu 1926 yılında bitirdi.

Suat Hayri Ürgüplü İş Hayatı

Suat Hayri Ürgüplü İş Hayatı

Suat Hayri Ürgüplü, Üniversiteden mezun olduktan sonra birçok devlet hizmetini yerine getirdi. İlk memuriyetine, 1925 ve 1929 yılları arasında Kurtuluş Savaşı sonrası kurulan Türk- Yunan Ahali Mübadelesi Hakem Mahkemesi’nde tercüman olarak başladı. 1929 ve 1932 yılları arasında İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde 3 sene hâkim olarak görev yaptı. Ayrıca Türkiye Umumi Ajanslığı ile Hazine tercümanlığı görevinde bulundu.

Suat Hayri ÜrgüplüSiyasi Hayatı

Suat Hayri Ürgüplü, 1939 yılında, 5.dönem milletvekili seçilerek siyasete giriş yapmış oldu. 1939 ve 1943 yılları arasında Kayseri Milletvekili olarak Parlamentoda yerini aldı. Şükrü Saraçoğlu’nun kurduğu ikinci hükümette Gümrük ve Tekel Bakanlığı yaptı. Suat Hayri Ürgüplü, Bakanlığı zamanında, kahve ithalatı konusunda yolsuzluk olduğu yolunda çıkan dedikodular yüzünden bakanlık görevinden istifa etti.

Suat Hayri Ürgüplü, 1950 yılındaki genel seçimlerde Demokrat Partiden adaylığını koydu ve Kayseri Milletvekili olarak tekrar parlamentoya girdi. 1952 yılında kadar sürdürdüğü milletvekili döneminde Avrupa İstişari Meclisi’nde başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 1952 yılında parlamentodan ayrılarak, Adnan Menderes Hükümeti tarafından Bonn Büyükelçiliği görevine getirildi.

Ardından 1955 yılında Londra, 1959 yılında Washington, 1960 yılında ise Madrid büyükelçiliklerinde göreve getirildi. 27 Mayıs 1960 yılında askeri darbe sonrası Demokrat Partililer için kurulan Yüce Divan’da yargılandı ve suçsuzluğu kanıtlanarak aklandı. 1961 yılındaki genel seçimlerde Adalet Partisinin listesinden Kayseri Senatörü seçildi. Ardından Cumhuriyet Senatosu’nun ilk başkanı olarak göreve başladı. 1966 yılından 1972 yılına kadar kontenjan senatörlüğü yaptı.

İsmet İnönü Hükümeti’nin 13 Şubat 1965 yılında yapılan bütçe oylamasıyla düşürülmesinin ardından, ülke yeniden hükümetsiz kalmıştı. Cemal Gürsel, hemen zaman kaybetmeden hükümet boşluğunun ortadan kaldırılmasını istiyordu. Çankaya Köşkündeki zirve toplantısında, Süleyman Demirel en büyük siyasi partinin genel başkanı olarak başbakanlık görevini kabul etmedi.

Suat Hayri Ürgüplü Siyasi Hayatı

Bu yüzden 3 gün süren başbakan arayışı ilk Cumhuriyet Senatosu Başkanı olan Suat Hayri Ürgüplü ‘nün hükümeti kurma görevini üstlenmesiyle son buldu. Suat Hayri Ürgüplü, 20 Şubat 1965 yılında kurulan koalisyon hükümetinin, ne maksatla kurulduğunun farkındaydı.

Bu sebepten dolayı göze çarpan icraatta bulunmadı. Ancak, Ürgüplü ‘nün, kısa süren başkanlığı döneminde Türkiye’deki Mason locaları büyük gelişmeler sağlamıştır. Bu gelişmelere sebep ise Suat Hayri Ürgüplü ‘nün üstad derecesinde mason olmasıdır. 6 ay süren Suat Hayri Ürgüplü hükümeti 25 Eylül 1965 yılında seçim kararı aldı.

Ürgüplü, 1965 yılında yapılan genel seçimlerde birinci parti olan Adalet Partisi genel başkanı Süleyman Demirel tarafından kurulan yeni hükümete, 27 Ekim günü görevini devretti. Suat Hayri Ürgüplü 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı kontenjan senatörlüğüne seçildi. 1972 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Görevi sırasında Nihat Erim’in istifa etmesi üzerine tekrar başbakan adayı olsa da hükümeti kurma görevini yerine getiremedi.

Suat Hayri Ürgüplü Vefatı

Ürgüplü uzun süredir devam eden kalp rahatsızlığı sonucu 26 Aralık 1981 yılında vefat etti. Cenazesi Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

Suat Hayri Ürgüplü ‘nün Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları
29. T.C. Hükûmeti      20.02.1965-  27.10.1965

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close