Medya

Subliminal Mesaj Nedir?

Bugün size, algı yönetimi metotlarından biri olan subliminal mesaj konusundaki bilgileri bir yazıda ele almaya çalışacağız.

Sübliminal Mesaj NedirSubliminal Mesaj Nedir?

Bir bilinçaltı ya da subliminal mesaj, işitsel ya da görsel olarak, insan işitsel ya da görsel algısının normal sınırlarının altında sunulan bir olumlama ya da mesajdır.

Kavram içerik itibariyle tamamen kişinin bilincinde olmadan aldığı mesaj ya da veri üzerinden şekillenir. Yani algıladığımızı farketmediğimiz mesajlardır bunlar.

Bilinçaltı Mesajlar Nasıl Çalışır?

Şimdi size subliminalmesaj.org sitesinden bir alıntıyı paylaşalım:

Bilinçaltı ve genellikle psikolojik çalışmalarda, bilinçaltı farkındalıklarını ve kritik işlevlerini atlatabildiği gerçeğinden yola çıkarak, bilinçaltı mesajların potansiyel yeteneklerini kazanmış olduklarını test etmişlerdir.

Örneğin, kilo kaybı için bir subliminal seansı dinliyordunuz ve “inceyim ve süslüyüm” onaylamalarını duyuyorsanız, bilinçli zihniniz şöyle der: “Ne kadar saçma bir şişmanım ve vücudumdan nefret ederim. Fikir şu ki, bilinçli olarak duyamayacağınız zaman onaylamayı eleştiremezsiniz, alt bilinçli akıl tarafından yorumsuz veya çürütülmeden kabul edilir.

Etkisi ya da ikna etme yolu, önerinin, aklın daha derin kısımlarına yönlendirilmesi için öznenin rahatlatılması (ya da uyarılması) için teşvik edildiği, otomatik öneri ya da hipnoza benzer olacaktır. Bazı gözlemciler bilinç dışı zihnin hipnotik veya bilinçaltı önerilerin eleştirilmesini reddettiğini iddia etmişlerdir.

Alıntılanan bölümde de belirtildiği üzere bilinçaltımız tam anlamıyla çözülememiş, üzerinden halen çalışılmaya devam edilen bir zihinsel süreçtir. Fakat şu ana kadar elde edilen bilgilerle bilinçaltını etkileyebilmek yukarıda anlatılan yöntemlerle mümkündür.

Reklamcılıkta Subliminal Mesajlar

Yaygın olarak var olduğuna inanılan bir bilinçaltı mesajlaşma biçimi, “gizli” mesajların filmlere ve TV programlarına yerleştirilmesini içerir. “Hareketli resimler” kavramı, saniyede 23 ila 30 kare yansıtılan bir dizi görüntüde hareket yanılsaması yaratmak için vizyonun sürekliliğine dayanır; Bilinçaltı mesajların popüler teorisi genellikle bilinçaltı komutların bu sıralamaya, belki de 25’de 1 kare (veya saniyede yaklaşık 1 kare) hızında eklenebileceğini öne sürmektedir. Tek bir çerçevedeki gizli komut, ekran boyunca hızla bilinçli olarak algılanmadığı için yanıp söner, ancak komut, izleyicinin bilinçaltı zihnine sözde itiraz eder ve bu nedenle davranış açısından ölçülebilir bir etkiye sahiptir.

Kaynaklar

http://subliminalmesaj.org/subliminal-mesajlar/

http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU3VibGltaW5hbF9zdGltdWxp

https://www.psychologistworld.com/influence-personality/subliminal-advertising

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close