Pazarlama

Tanıtım Nedir?

Tanıtım bilginin medyadan halkın hareketine geçmesidir. Tanıtım konuları, insanları (örneğin politikacılar ve sahne sanatçıları), mal ve hizmetleri, kuruluşları ve sanat ya da eğlence eserlerini içerir.

Halkla İlişkiler Ve Tanıtım

Kitle iletişim araçlarıyla genellikle özgürce taşınan bir haberin halkla ilişkiler etkisine dayanan tanıtım türü. Tanıtımın temel amacı satış promosyonu değil, editoryal veya ‘bağımsız kaynak’ yorumuyla bir imgenin oluşturulmasıdır. Yayıncı hikayenin içeriğini kontrol edebilirken, medya tarafından yerleştirilmesi (Örneğin, diziler içerisindeki reklamların ürün yerleştirme olması gibi) veya yorumlanması üzerinde herhangi bir kontrole sahip olmayabilir.

Halkla İlişkiler Ve TanıtımTanıtım Araçları

Halkla bir ilişki kurmak ve bunu yüksek düzeyde sürdürmek için halkla ilişkiler uzmanları çeşitli araç ve teknikler kullanırlar. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

Basın Açıklaması Ve Lansmanlar

Normal TV veya radyo programı, gazeteler, dergiler ve diğer ana akım medyaların bir parçası olarak iletilen bilgiler, reklamlardan çok daha büyük bir etki yaratır. Bu, çoğu insanın bu tür bilgileri ücretli paradan daha güvenilir ve anlamlı bulması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Basın açıklaması ve lansmanlar bu nedenle en eski ve en etkili araçlardan biridir.

Broşürler

Broşürler – kuruluşla veya / veya ürün / hizmetlerle ilgili bilgileri içeren tanıtım yazısıyla doğrudan hedef kitleye göndermek, dağıtmak vb. aynı zamanda halkla güçlü bir ilişki kurmak ve sürdürmek için yaygın bir yöntemdir. Promosyon ürünleri sunan tanıtım broşürü aynı zamanda ortak bir pazarlama stratejisidir, ancak halkla ilişkiler uzmanları sadece ürünleri / hizmetleri tanıtmaktan ziyade hedef kitleye ilgi duyabilecek haberleri ve genel bilgileri paylaşmak için kullanırlar.

Halka Açık Etkinliklere Katılım

Halkın ilgisini çekmek ve belirli bir kuruluşla veya bir bireyle ilişkide tutmak için, PR uzmanları her kamu etkinliğinden ve halka açık konuşma fırsatından yararlanırlar. Bu, etkinliğe katılan halkın doğrudan ve dolaylı olarak çok daha büyük bir kitleye ulaşmasını sağlar.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Adından da anlaşılacağı gibi, öncelikle pazarlama sektörü tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte, sosyal medya ağları, halkla, tüketicilerle, yatırımcılarla ve diğer hedef gruplarla doğrudan iletişim kurmak için giderek artan sayıda PR uzmanı tarafından da kullanılmaktadır.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close