TC Başbakanları

Tansu Penbe Çiller

Tansu Penbe Çiller Kimdir? Hayatı, Siyasi Yaşamı

Tansu Penbe Çiller (1944-)

23 Ekim 1944 yılında İstanbul’da doğdu. Tam ismi Tansu Penbe Çiller ’dir. Babası Bilecik eski valisi Hüseyin Necati Çiller annesi ise Muazzez Çiller’dir. Tansu Penbe Çiller ailenin tek çocuğudur. 1963 yılında Özer Uçuran ile evlenen Tansu Penbe Çiller iki çocuk annesidir.

TANSU PENBE ÇİLLER’İN OKUL HAYATI

Tansu Penbe Çiller Kimdirİlkokula İstanbul’da Fındıklı İsmet İnönü’de başlayan Tansu Penbe Çiller, babası Necati Bey’in Bilecik’e tayini ile Bilecik Edibali İlkokulu’nda tamamladı. Eğitimine Amerika Kız Koleji’nde devam eden Tansu Penbe Çiller daha sonra yüksek öğrenimini Robert Koleji Ekonomi Bölümü’nde yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek yüksek lisans eğitimini New Hampshire Üniversitesinde tamamladı. Connecticut Üniversitesinde ise doktorasını tamamladı.

TANSU PENBE ÇİLLER’İN İŞ HAYATI

Tansu Çiller, doktorasını tamamladıktansonra bir müddet Yale Üniversitesinde çalıştı. Daha sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1978 yılında doçent, 1983 yılında ise profesörlük unvanlarını aldı.Tansu Çiller, başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede belli bir süre çalıştı.

TANSU PENBE ÇİLLER’İN SİYASİ HAYATI

Tansu Çiller, siyasete 22 Kasım 1990 yılında Doğru Yol Partisi’ne girerek başladı. 1991 yılında yapılan seçim sonrası İstanbul Milletvekili olarak iktidara gelen koalisyonda ekonomiden sorumlu bakan olarak görev aldı.Ayrıca üç dönem üst üste İstanbul milletvekilliği yaptı.Turgut Özal’ın beklenemedik vefatı üzerine Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesi ve ardından başbakanlık görevini bırakmasından sonra, Tansu Çiller Doğru Yol Partisi genel başkanlığına adaylığını koydu. 13 Haziran 1993 yılındaki olağanüstü genel kurulda genel başkan seçilen Tansu Çiller hali hazırda devam eden koalisyon hükümetinde Türkiye’nin ilk kadın başbakanı oldu.

1994 yılında başbakanlığının ilk zamanlarında uzun süre hatırlanacak olan 5 Nisan kararlarını uygulamaya koydu. Bu uygulama sonucu ülke ciddi bir ekonomik krize girdi. 1997 yılında “Susurluk olayı”ndan sonra hükümete karşı gelişen demokratik olmayan “28 Şubat” “post modern darbesi” olarak tanımlanan olaylar sırasında siyasi iradesini o zamanın Başbakanı Necmettin Erbakan aleyhinde kullanarak koalisyon hükümetinin çabucak dağılmasına sebep olan Tansu Penbe Çiller, 2002 yılında yapılan erken seçimlerde Doğru Yol Partisinin barajı geçememesi sonucu aktif politika hayatına son verdi.

 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close