Büyük Komutanlar

V. Henry Kimdir

V. Henry Hayatı

Gelecek V. Henry, Monmouth Kalesinde, İngiltere’nin en güçlü soylu ailelerinden birinde doğdu. Büyükbabası Gaunt John, Lancaster, üçüncü oğlu ve Dükü idi.

V. Henry altı çocuğun en büyüğü idi ve en çok İngiliz asillerinin, özellikle dövüş becerilerini, biniciliğini ve avlanma biçimlerini eğitebileceğini gördü. Ailesi tarafından sevilen, müzik, arp, edebiyat ve üç dilde ( Latince , Fransızca ve İngilizce) ki konularda, alışılmadık derecede yüksek eğitimli ve yasal ve teolojik çalışmalar yapan bir eğitim aldı. Bazı kaynaklar genç Henry’nin hasta ve ‘cılız’ olduğunu iddia ediyor; Doğru olsa bile, bu şikayetler ergenlik döneminden sonra onu takip etmedi.

Çocuksuz Richard da, zaten etkileyici, genç Henry için gerçek bir düşkünlük vardı ve o kral tarafından şövalye edildi.

V. HenryTahta Giden Yol

13 Ekim 1399’da Henry Bolingbroke, İngiltere’nin IV. Henry’si olur. İki gün sonra Monmouth’lu Henry, Parlamento tarafından, Galler Prensi, Cornwall Dükü ve Chester Kontu’nun elçisi olarak kabul edildi. İki ay sonra, ileride Duke of Lancaster ve Aquitaine Dükü’nün sahibi oldu.

Henry’nin mirasçılığa yükselişi aniden ve kontrolünün ötesindeki faktörlerden dolayı olmuştu, ancak özellikle 1399’da II. Richard ve Monmouth’un Henry arasındaki ilişki belirsizdir. Henry, İrlanda’da isyancıları ezmek için yapılan bir seferde Richard tarafından ele geçirilmişti ve Bolingbroke’un istilasına kulak veren kral, Henry’nin babasının vatana ihaneti ile yüzleşti. Kaynaklar, Henry serbest bırakıldığında, doğrudan doğruya babasına dönmekten ziyade Richard’ı görmek için seyahat ettiğini ileri sürüyordu. Tarihçiler, Henry’nin Richard’a daha fazla bağlılık hissettiğini göstermektedir.

Galler’de İsyan ve Savaş

V. Henry’in ünü, gençlik yıllarında, babasının saltanatı sırasında, birçok efendiyi etkilemiş ve sorumluluklarını üstlenmeye başlamıştı. Aslına bakılırsa, aynı yıl yerel bir uyuşmazlık olan Owain Glyn Dŵr’ın 1400’deki ayaklanması hızla İngiliz tacına karşı tam ölçekli bir Gal isyanına dönüştü. Galler Prensi Henry olarak, ya da Henry’nin ev halkı ve velileri, bu ihanetle mücadeleye yardım etme sorumluluğunu taşıyordu. Sonuç olarak, Henry’nin evi 1400’de Chester’a, askeri işlerden sorumlu Hotspur lakaplı Henry Percy ile taşındı.

İlk Pitched Savaşı: Shrewsbury 1403

Hotspur, genç prensin öğrenmesi beklenen deneyimlere sahip bir savaş adamıydı. Birkaç yıllık etkisiz sınır ötesi baskın sonrasında Percy’ler, 21 Temmuz 1403’te The Shrewsbury Savaşı ile sonuçlanan IV. Henry’e karşı isyan etti . Prens, kralın sağ kanadıydı. Savaş kötüye gittiğinde ayrılmayı reddetti, sonuna kadar savaştı. Kralın ordusu galip gelmişti, Hotspur öldü ve genç Henry, cesareti ile İngiltere’nin her tarafında ünlü oldu.

Galler’e dön, Henry’nin ‘Okulu’

Henry, Shrewsbury’den önce Galler’deki savaş için daha fazla sorumluluk almaya başlamıştı, ancak daha sonra komuta seviyesi çok arttı ve taktiklerde, baskınlardan ve güçlü noktalarla garnizonlar aracılığıyla toprağın kontrolüne doğru bir değişim yapmaya başladı. Başarı başlangıçta kronik bir finansman eksikliği tarafından engellendi – bir noktada Henry kendi mülkünden tüm savaşı ödüyordu – ancak 1407 mali reformu Glyn Dŵr kalelerinin kuşatılmasını kolaylaştırdı; 1408’in sonuna kadar ayaklanmayı ölümcül zarara uğrattılar ve 1410 Galler İngiliz kontrolü altına alındı. Bu süre boyunca Parlamento sürekli olarak Prens’e çalışmalarından dolayı teşekkür etti, ancak Galler’de kişisel olarak daha fazla zaman harcamasını istediler. Onun için Henry’nin kral olarak elde ettiği başarılar açıkça Galler’de öğrendiği derslere dayanmaktadır.

Genç Henry ve Siyaset

Henry ayrıca, gençliğinde siyasi bir ün kazandı. 1410’da genel kurulun buyruğunu aldı. Ancak Henry’nin tercih ettiği görüş ve politikalar genellikle farklıydı.

1412’de kral, Henry’nin erkek kardeşleri nden Prens Thomas’ın liderliğindeki Fransa’ya bir sefer düzenledi. Henry gitmeyi reddetti. Sefer başarısız oldu ve Henry Kral’a karşı bir darbe düzenlemek için İngiltere’de kalmakla suçlandı. Henry şiddetle tepki göstererek, güçlü İngiliz lortlarına inkar mektupları göndererek, masumiyetini babasına soruşturmak ve kişisel olarak protesto etmek için Parlamento’dan bir söz aldı. Bunu yaparken, sözlü olarak IV. Henry ‘e sadık olan lortlara saldırdı ve bir dizi suçlama ve karşı suçlama yapıldı. Yılın ilerleyen dönemlerinde, bu kez Prens’in Calais kuşatması için ayrılmış bir para çaldığını iddia eden daha fazla söylenti ortaya çıkmıştı. Ancak yine, Henry masum bulundu.

Henry’nin İngiltere’de V. Henry’i oluşu

Monmouth’lu Henry’nin 21 Mart 1413’te kral ilan edildi ve 9 Nisan’da V. Henry olarak taçlandırıldı. Efsaneler, vahşi prensin bir gecede dindar ve kararlı bir adama dönüştüğünü ve tarihçilerin bu masallarda çok fazla gerçek göremediklerini iddia ederler.

Onun seçkin politikalarına (büyük ölçüde Fransa’daki İngiltere topraklarının yeniden inşası) büyük enerjisini verirken, onun görevi olduğuna inandığı saygınlık ve otorite ile hareket ediyordu. Buna karşılık, Henry’nin katılımı, Henry’nin hükümetteki etkinliği ile teşvik edilen ve İngiltere’deki güçlü hükümdarın III. Edward’ın zihinsel çöküşünden beri çaresiz kaldığı bir nüfus tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Henry hayal kırıklığına uğratmadı.

Reformlar

Finansman

Saltanatının ilk iki yılı boyunca, Henry savaş hazırlığında milletini yeniden biçimlendirmek için çok çalıştı.

Kötü krallık finansmanı, yeni bir finansal makine ya da alternatif gelir kaynakları yaratılmasıyla değil, mevcut sistemi düzene sokarak ve maksimize ederek genel olarak kapsamlı bir şekilde sokuldu. Kazançlar yurtdışında bir sefer için yeterli değildi, ancak Parlamento bu çaba için müteşekkirdi ve Henry bunun üzerine Avrupalılarla güçlü bir çalışma ilişkisi geliştirmek için çalıştı ve Fransa’da bir sefere kaynak sağlamak için halktan vergi toplanır.

Hukuk

Parlamento, Henry’nin İngiltere’nin geniş bölgelerinin battığı genel kanunsuzlukla başa çıkma çabasından da etkilendi. Mahkemeler IV. Henry ‘nin saltanatı sırasında çok fazla çalıştı, suçla mücadele etti, silahlı grupların sayısını azalttı ve yerel çatışmayı sürdüren uzun vadeli anlaşmazlıkları çözmeye çalıştı. Ancak yöntemler, Henry, birçok ‘suçluyu’ sadece yurtdışında askerlik hizmetiyle ilgili suçlarından dolayı affedildi.

Fransa’daki İngilizler

İngiliz kralları, Avrupa anakarasının bir kısmını, Normandiya Dükü William’ın 1066 yılında tahttan kazanmasından beri talep etmişti, ancak bu varlıkların büyüklüğü ve meşruiyeti, rakip Fransız tacıyla yapılan mücadelelerle değişiyordu.

Savaş Başlıyor

Henry, Fransa’daki durumdan yararlanabildi: Fransız asaleti iki savaş kampına bölünmüştü: Armagnacs, Charles’ın oğlu John Burgundy Dükü etrafında kurulmuştu. Bir prens olarak, Henry Burgonya fraksiyonunu desteklemişti. 1415 yılının haziran ayında Henry görüşmeleri iptal etti ve 11 Ağustos’ta Agincourt seferi olarak bilinen şey başladı.

Agincourt Seferi

Henry’nin ilk hedefi, bir Fransız deniz üssü olan Harfleur limanı idi. Burası İngiliz orduları için potansiyel tedarik noktasıydı. Ancak Henry’nin ordusunun sayısı azalır. Nitekim 25 Ekim’de Agincourt’da, her iki Fransız tarafının ordusu İngilizleri engellemiş ve onları savaşmaya zorlamıştır. Ancak İngilizler, Fransızları; Agincourt’da yener. Askeri açıdan, Agincourt’taki zafer, Henry’nin felaketinin önünü keserken Fransızların daha ileri bir savaştan caymasına yol açtı.

Normandiya’nın Fethi

1416’da John the Fearless’dan muazzam yardım vaadleri alan Henry, 1417 Temmuz’unda Fransa’ya geri döndü: Normandiya’nın fethi. Henry’nin müthiş bir askeri lider olarak saygınlığı, düşmanlarının ondan daha fazla katkıda bulunduğu Agincourt gibi bir savaşa dayanırken, Normandiya Seferi Henry’nin efsanesi kadar büyük olduğunu gösterdi. 1417 Temmuz’dan itibaren, Henry üç yıl boyunca sürekli olarak Fransa’da ordusunu sürdürdü, kasabaları ve kaleleri kuşatma altına aldı ve yeni garnizonlar kurdu. Bu, ayakta duran orduların işiydi. Bu gücü sürdürürken büyük miktarda kaynak gerektiriyordu ve Henry ordusunu büyük ölçüde gelişmiş arz ve komuta sistemleriyle işliyordu. Kuşkusuz, Henry’nin kullandığı taktikler de aynı derecede dikkate değerdir. Bu, önceki İngiliz kralları tarafından tercih edilen yağma değildi. Sma Normandiya’yı sürekli kontrol altına almaya kararlı bir girişimdi.

Fransa savaşı

Normandiya kontrol altındayken, Henry Fransa’ya doğru ilerledi. 29 Mayıs 1418’de John the Fearless Paris’i ele geçirdi, Armagnac garnizonunu katletti. 10 Eylül 1419’da Dauphin ve John the Fearless’in bir toplantısında, John suikaste uğrayarak öldürülür.

Troyes Antlaşması

21 Mayıs 1420’de Troyes Antlaşması imzalandı. VI. Charles , Fransa Kralı olarak kaldı, ancak Henry onun varisi oldu, kızı Katherine ile evlendi ve Fransa’nın fiili hükümdarı olarak görev yaptı.

V. Henry’in ölümü

Henry, 1421’in başlarında İngiltere’ye daha fazla fon alma ihtiyacıyla döndü ve geri dönmesini talep eden ve yeni hibeler vermeyen Parlamentoyu harekete geçirme ihtiyacından hareketle, Haziran ayında Dauphin’le mücadeleye devam etmek için Fransa’ya döndü. O, kış Mayıs 1422’de düşmeden önce, Dauphin’in son kuzeydeki kalelerinden biri olan Meaux’u kuşatma altına aldı. Bu süre zarfında tek çocuğu doğdu. 6 Aralık’ta Henry, hastalandı ve Bois de Vincennes’de 31 Ağustos 1422’de öldü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close