Büyük Komutanlar

VI. Mithridates Eupator

Adı ve yaptıkları pek bilinmeyen, Roma’nın dinmeyen düşmanı Pontus kralı, VI. Mithridates Eupator hakkındaki bu yazıyı keyifle okumanız dileğiyle…

VI. Mithridates Eupator Hayatı

Mithridates’in M.Ö. 130’larda doğduğu ve 13 yaşındayken babası V. Mithridates Euergetes’in suikasta uğradığı sanılıyor.
Mithridates, babasının tahtını devirmesine rağmen, o zaman hâlâ küçüktü ve krallık kralın annesi olan bir Seleucid prensesi olan VI. Laodice, bir vekil tarafından yönetildi. Laodike’nin kocasının cinayetinde bir şüpheli olduğu ve kendi hayatından korktuğu için oğlunun kendisini saklamaya başladığı söyleniyor.

Zehirlerin Efendisi VI. Mithridates

VI. Mithridates EupatorBu süre zarfında, Mithridates (kendisine Pontic kralı denenmiştir), bu şekilde onu öldürmeye çalışan bir suikastçıya karşı, onlara karşı bağışıklık geliştirmek için küçük dozlarda çeşitli zehir türlerini tükettiğini açıkça göstermektedir.
Bu Zehir deneme işi bir sonucu olarak; antik çağda bilinen en iyi antidotlardan biri düzenlenmiştir. Mithridate olarak bilinen bu panzehrin, her türlü zehri iyileştirebilecek bir “evrensel panzehir” olduğuna inanılmaktadır. Mitridatizm ise zehre karşı bağışıklık kazanma yöntemidir.

VI. Mithridates Eupator’un Tahta Geçişi

Mithridates M.Ö. 116’da saklandığı yerden çıkıp annesine karşı çıktı. Genç kral annesini tahtından başarıyla çıkardı ve sonunda da öleceği hapishaneye atıldı. Laodicea, Mithridates’in küçük kardeşi Mithridates Chrestus’u, belki de abisine göre daha iradesi olduğu için tercih etmişti. O da muhtemelen annesinin hapsedilmesinden kısa bir süre sonra ortadan kayboldu.

VI. Mithridates Faaliyetleri

Mithridates daha sonra geç babasının genişlemeci politikasının bir devamı olarak krallığını büyütmeye başladı.
M.Ö. 115/114’de, genç kral Karadeniz’i, Kırım’daki Hellenistik yerleşimler ile onların İskit komşuları arasında devam eden bir çatışmaya müdahale etmek için geçti.
Bunun sonucu olarak, Helenistik yerleşimler, korunmaları karşılığında bağımsızlıklarını Mithridates’e teslim etmişlerdir.
Mithridates’in bir sonraki hedefi, M.Ö. 108/107’de Bithynia Kralı III. Nicomedes Euergetes’in yardımıyla Pontus’un doğu komşusu Paphlagonia idi.
Romalı bir subay, Paphlagon kralı Astreodon’un tahtına geri dönmeye çalışmasına rağmen, çabaları boşa çıktı. Bunun yerine, Nicomedes’in oğlu Paphlagonian tahtına bir kukla kral olarak yerleştirildi.
M.Ö. 104/103’te Mithridat’ın etki alanına Colchis (bugünkü Gürcistan) eklenmiş ve Mithridates krallığını genişletmeye devam etmiştir.

Roma’nın gözleri VI. Mithridates’in Üstünde

Mithridates ve Nicomedes tarafından Paphlagonia’nın ele geçirilmesi ​​Roma Senatosu tarafından neredeyse hiç fark edilmedi. Veya Romalılar, o zamana kadar bu gelişmelere gerçekten ilgi göstermemişti.
Bu, Roma’nın zaten meşgul olduğu savaşlar ve Roma’yı ve Anadolu’yu ayıran mesafe dahil olmak üzere bazı faktörlerden kaynaklanıyordu.
Mithradates, Kırım Yarımadasına başarılı seferler yaparak uzun fetih kariyerine başladı ve bölge Pontik krallığına eklendi.

Yunanlılar, Taurik Chersonese ve Cimmerian Bosporus’u (Kerç ve Kırım Boğazları), Mithradates’e düşmanları olan İskitler’e karşı, kendilerine verilen koruma karşılığında bağımsızlıklarını memnuniyetle teslim ettiler.

Mitridates Savaşları

Birinci Mithridatik Savaş
VI. Mithridates, M.Ö. 89’da Roma ile doğrudan çatışmaya girdi ve bu da Birinci Mithridatik Savaşı’nın başlangıcını işaret etti.
Bu çatışmaya neden olan konulardan biri, Mithridates’in Bithynia’daki müdahalesiydi.
M.Ö. 94 yılında, III. Nicomedes öldü ve oğlu IV. Nicomedes Philopator tahta geçti. Yeni kralın Roma’nın bir kuklası olduğu söylenir ve Mithridates onun yerine kendi IV. Nicomedes’in erkek kardeşi Socrates Chrestus ile yer değiştirmesini düşünmektedir.
Bu düzenleme Roma’ya karşı bir tehdit oluştursa da, savaşın acil sebebinin, Mithridates’in (Romalılar tarafından atanan) I. Ariobarzanes Philoromaios’un oğlu Ariarathes Eusebes’le değiştirmeye çalışması olduğu söylenir.
İlk Mithridatik Savaş MÖ 84’lere kadar sürdü ve Mithridates’in savaşın başlarında elde ettiği başarılara rağmen Romalıların galip gelmesiyle sona erdi.

İkinci Mithridatik Savaşı
Ancak, MÖ 83 yılında İkinci Mithridatik Savaşı patlak verdi. Savaş, MÖ 81’e kadar sürdü ve Romalılar bir yenilgiye uğradıktan sonra çekildiklerinde uzlaşmaz bir şekilde sona erdi.

Üçüncü Mithridatik Savaş
Üçüncü Mithridatik Savaş M.Ö. 75 yılında başladı ve Mithridates’in MÖ 63 yılındaki son yenilgi ve ölümüyle sona erdi.
Mithridates, yenilgiyle Karadeniz’in kuzeyindeki topraklarına kaçarken oğlunun isyanıyla karşı karşıya kaldı. Mithridates kendi hayatını almaya karar verdi.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close