Medya

Viral Reklam

Bu yazımızda size, viral reklam nedir? nasıl yapılır? faydaları vb konulardan bahsedeceğim. Malumunuz, THY ve Gittigidiyor viral reklamları sonrası oldukça popüler hale gelen bu pazarlama yöntemini size kısaca açıklayalım istedik.

Viral Reklam Nedir?

Viral Reklam Nedir?

 

Viral pazarlama, bir ürünü tanıtmak için mevcut sosyal ağları kullanan bir iş stratejisidir. Kavram, tüketicilerin bir ürün hakkındaki bilgileri, sosyal ağlarındaki diğer insanlarla, bir virüsün bir kişiden diğerine yayıldığı şekilde yaymaları demektir. Viral reklamın en önemli unsurlarından biri kullanıcıların çoğunlukla bir viral reklamın parçası olduklarından haber dar olmamalarıdır.

 

Viral Reklam Nasıl Yapılır?

Şimdi size viralreklam.org sitesinden bir alıntı yapacağım.

Temel viral pazarlama için üç kriter vardır; haberci, mesaj ve çevre. Viral bir mesajın başarılı olması için üçünün de etkili bir şekilde uygulanması gerekir. Etkili pazarlama için bazı teknikler; uygun kitleyi ve kanalları hedeflemek, videolar oluşturmak, ücretsiz bir hizmet veya ürün sunmak, duygusal bir çekicilik oluşturmak, sosyal destek sağlamak ve kolay paylaşım ve indirme olanağı içerir.

Kim Kullanır

Viral pazarlama, bağımsız bir araç veya daha büyük bir pazarlama kampanyasının bir parçası olarak etkili olabilir. Hem büyük hem de küçük şirketler tarafından kullanılabilir. Ancak geleneksel pazarlama çabalarından daha uygun maliyetli olabileceğinden, özellikle küçük işletmeler için cazip olabilir.

Viral pazarlama, enerji içeceği şirketleri, filmler ve hatta pazarlama kampanyaları üretmek için politik kampanyalar tarafından kullanılmıştır.

Alıntıda belirtilen viral reklam yöntemlerinde de gördüğünüz gibi, sosyal medya kullanıcıları viral reklam için çok önemli unsurlardan biridir.

Viral Reklam İçin 7 Taktik

 

Sizin için viral pazarlama hakkında 7 taktik açıklayalım:

  1. İnsanlara bir şeyler hissettirin
  2. Beklenmeyen şeyler yapın
  3. Açık reklam yapmamayı deneyin
  4. Bir dizi destekler alın (sosyal medya)
  5. Paylaşmaya, indirmeye ve yerleştirmeye izin verin
  6. Yorumlarla etkileşim içinde olun
  7. Erişimi asla kısıtlama

Yukarıda bahsettiğimiz taktikleri dikkatli bir şekilde uygularsanız, viral kampanyanızın başarılı olma olasılığı gayet yüksektir. Tabii ki burada uzman kişiler tarafından yönetilen bir kampanya her zaman için daha makul bir seçimdir.

 

kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Viral_marketing

http://www.marketing-schools.org/types-of-marketing/viral-marketing.html

Viral Reklam

https://baekdal.com/strategy/viral-marketing-tricks/

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close