Beslenme

Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme

Yeni doğan bebek, doğanın yarattığı eri iyi biçimdedir. Bebek için gerekli besin maddeleri annenin beslenmesiyle sağlanmıyorsa, annenin beden dokularından bu maddeler sökülerek rahimdeki yavruya sağlanır. İyi beslenen annenin yavrusu tam sağlıkla doğar ve bundan sonra da bilinçli olarak beslenirse, iyi sağlığı sürer. Yani yeni doğan bebeklerde beslenme önemlidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme

Yeni doğmuş bebek için bugüne dek bilinen en iyi besin, anne sütüdür. Biberonla beslenen bebeklerde, alerjiler, hastalıklar ve ölüm, anne sütü ile beslenenlerden çok fazladır. Fakat anne sütü de, eğer anne iyi besinler yiyorsa değerlidir. Gebelik sırasında özellikle B vitaminleri bolca alınmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde BeslenmeBebeğin sağlıklı olması isteniyorsa, süt ve mama ile beslenmesi yeterli sayılmasın ve bazı eklemeler yapılsın. Bebeğin bir günde emeceği anne ya da inek sütünde sadece 1000 ünite A vitamini bulunur. Fakat bebeğin derisinde kızarıklık olmaması ve mikroplara karşı dirençli olması isteniyorsa, günde 2000 ünite A vitamini alabilmelidir. Bu eksikliği en kolay, içinde D vitamini de bulunan balık yağı ile gidermek mümkündür. Hiçbir madde, çocuk ve bebekler için D vitamini kadar önemli değildir.

Beslenmelerinde D vitamini bulunması, kemik ve dişlerinin iyi gelişmesini, güzel bedenli olmasını sağlar. D vitamini azlığında kemikleri ince kalır ya da genişleme gösterir. Bu anormallikler bütün hayat boyu süren çirkinlikler yaratır; dar bir yüz, çirkin ve eğri dişler, çekik bir çene, çıkık göğüs, büyük dizler ve eğri bacaklar, bu şekilde ömür boyu kalır’. D vitamini aç karnına verilirse kana geçemez ve bebeğe hiç vitamin verilmemiş sayılır. A ve D vitaminlerinin bağırsakları geçerek kana karışa bilmeleri için, karaciğerin salgısı safra içindeki safra tuzlarıyla birleşmesi gerekir.

Yemekten önce çok az safra salgılanır ve D vitamini kana geçmez. Balık yağı ya da kapsülü bebeğe, mamasını yedikten ya da sütünü içtikten sonra verilmelidir. Safranın akmasını diğer maddelerden daha çok yağlar uyardığı için, A ve D vitaminlerini bebeğe kapsül şeklinde vermektense, bir kaşık balık yağı şeklinde vermeye çalışmalıdır. Bebekler için sıvı balık yağı belki de öbür bitkisel yağlardan daha bir üstündür; çünkü içinde yararlı yağ asitlerde vardır.

Yeni Doğan Bakımı

A vitaminince zengin olan pisi balığı yağı, öbür balık yağlarına katılmalıdır ki, A vitamini eksikliği görülmesin. Eğer annenin kolayına gelirse, önce 10 damla yoğunlaştırılmış COD balık yağı, sonra da bir ilâç damlalığı ile bitkisel yağ verilebilir. Yağ asitleri sağlanırken, safranın akması da uyarılmış olur. Çoğu kez bu yağlar, sabah ve öğle yemeklerinden sonra verilmelidir. Bebeklere banyodan önce ve aç karnına balık yağı verilmesi ve bunun yanında başka bitkisel yağ verilmeyişi sonunda vitaminlerin kana karışması önlenir. Bu durumda annesi çocuğuna bilmeden kötülük etmiş olur.

Yeni Doğan Bebeklerde BeslenmeSon zamanlarda yapılan araştırmalar, çocukların C vitamini gereklerinin çok yüksek olduğunu ortaya koydu. C vitamini yönünden iyi beslenen annenin sütündeki C vitaminine ek olarak bebeğe her gün 100 mg daha sağlanmalıdır. Narenciye ve domates sularıyla C vitamini gereği karşılanır. Bazı anneler taze sebzeleri sevmediklerinden sütlerinde hemen hiç C vitamini bulunmaz.

İnek sütünde ise litrede 5 mg. C vitamini bulunur. İnek sütünden yeterince C vitamini alması için günde 6 galon içmesi gerekir. Genellikle yeni doğan bir çocuğa uygun görülen 30 gram portakal suyu, 15 mg. C vitamini ve 30 gram domates suyu da 5 mg. C vitamini sağlar. Fazla narenciye suyu verilince bebeklerde alerjik belirtiler görüldüğünden, C vitamini tablet şeklinde karşılanmalıdır. Suda eriyen vitaminlerden çocuğun içme suyuna katılabilir. Sabah ve akşam, 50 şer mg. verilir.

İki haftalık bebeğe bir çorba kaşığı portakal suyu verilir ve her gün bir kaşık artırılarak bir limonata bardağı portakal suyu ölçüsünde kalınır. Portakal suyu artırıldıkça C vitamini tableti azaltılabilir. Fakat günde hiçbir zaman 100 mg’dan az vitamin almamalıdır. Yeterince C vitamini, bebeği mikrobik hastalıklara, üşütmeye karşı korur ve kemiklerinin sağlam oluşmasına yardımcı olur.

Vitamin Kullanımı

Bu vitamini yeterince vermeyen anneler, yavrularının önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. Yakında öyle bir gün gelecek ki, çocuklara son 10 yılda balık yağı verilmesi üzerinde durulduğu kadar C vitamini verilmesi üzerinde de yayın yapılacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde BeslenmeŞu yıllarda bebek beslenmesinde yapılan en büyük yanlış, B vitaminlerinin bütünüyle verilemeyişidir. B vitaminleri yeterince verilirse iştahları artacak, dışkılamaları düzelecek, alerji ve egzamaları önlenecek ve daha iyi uyuyacaklardır. Bir denemede 3’50 bebeğe, iki haftalıktan başlanarak bir yıl süresince, her gün bir çay kaşığı toz bira mayası verildi.

Bu çocukların, iştahsızlık, kusma, karın ağrısı, sindirim bozuklukları, peklik ve egzama gibi dertlerden uzak kaldıkları görüldü. Bu basit yiyeceğin eklenmesi, anneyi de saatler süren üzüntü, gece uykusuzluğu ve yorgunluktan kurtarmış olur. B vitaminlerinin en zengin kaynağı olan çiçek tozundan çeyrek ya da yarım çay kaşığı, sütü, meyve suyu içinde yada bal ile karıştırılarak emziğine sürülerek verilirse, B vitaminleri sorunu da çözümlenmiş olur.

İyotlu tuz katılmış sebze çorbası hazırlanırken, buhar toplanarak, bebeğin içme suyu bu sebze suyu buharıyla ve iyotla zenginleştirilebilir. Üç ya da beş dakikadan başlanarak güneş banyosu da her gün yapılmalıdır.   Günde yarım saate kadar çıkarılabilir ve özellikle saat 0-14 arası seçilir. Güneş banyosundan önce çocuğu bitkisel yağla yağlamak en iyisidir. Güneş banyosundan sonra bebeğin yıkanması gerekiyorsa, sürülen yağ tümüyle çıkarılmasın ve sabun kullanılmasın.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close